Autopožičovňa Hertz Global Holding požiadala v Spojených štátoch o ochranu pred veriteľmi, pretože jej podnikateľská činnosť sa kvôli koronavírusovej pandémii zastavila a rokovania s veriteľmi nepriniesli potrebný výsledok. Medzinárodných operácií, vrátane Európy, Austrálie a Nového Zélandu, sa proces netýka, uviedla agentúra Reuters.

Spoločnosť, ktorá pôsobí na trhu viac ako 100 rokov, mala na konci minulého roka dlh takmer 19 miliárd dolárov (takmer 17,5 miliardy eur) a po celom svete zhruba 38-tisíc zamestnancov. Patrí zatiaľ medzi najväčšie firmy, ktoré kvôli pandémii museli požiadať o ochranu pred veriteľmi.

WA 8 Washington - Americký prezident Donald Trump počúva otázku novinára ohľadne koronavírusovej pandémie v Ružovej záhrade Bieleho domu vo Washingtone 27. apríla 2020. FOTO TASR/AP

President Donald Trump listens to a question as he speaks about the coronavirus in the Rose Garden of the White House, Monday, April 27, 2020, in Washington. (AP Photo/Alex Brandon)
Neprehliadnite

Maximum by nezamestnanosť v USA mohla dosiahnuť v júni, tvrdí Hassett

Hertz v žiadosti podanej na súde uviedol, že dobrovoľne žiada o reorganizáciu podľa kapitoly 11 amerického zákona o bankrotoch. Firmou otriaslo vládne nariadenie obmedzujúce pohyb a požiadavka, aby ľudia zostávali doma. Veľká časť výnosov spoločnosti pochádza z požičiavania áut na letiskách, teraz sa však tento zdroj výnosov takmer zastavil.

Americkým aerolíniám sa zatiaľ podarilo odvrátiť podobný osud, pretože získali pomoc v ráde miliárd dolárov od vlády. To sa však Hertzu nepodarilo. Spoločnosť sa tiež pokúsila získať peniaze na kapitálových trhoch, ale ani tu nemala úspech.

Rokovane s veriteľmi

Hertz začal rokovať s veriteľmi potom, čo sa mu v apríli nepodarilo splatiť časť peňazí za lízing áut. Platnosť dohôd o zhovievavosti kvôli zmeškaniu splatnosti skončila 22. mája a veritelia neboli ochotní splatnosť ďalej predĺžiť. Podľa žiadosti podanej na súde mal Hertz na konci apríla v hotovosti zhruba jednu miliardu USD, jeho dlh však predstavoval viac ako 24 miliárd dolárov.

Správna rada spoločnosti vymenovala 16. mája novým generálnym riaditeľom Paula Stonea. Predtým firma prepustila približne 10-tisíc zamestnancov, znížila nákupy áut o 90 percent a zastavila nedôležité výdavky. Plánovala týmto spôsobom ušetriť zhruba 2,5 miliardy dolárov ročne. Varovala však tiež, že má značné pochybnosti o tom, či bude schopná pokračovať v činnosti.

Problémy už pred pandémiou

Najväčším akcionárom Hertzu s podielom 39 percent je miliardár Carl Icahn. Okrem autopožičovní rovnakého mena tiež vlastné požičovne Dollar a Thrifty. História spoločnosti siaha až do roku 1918, kedy Walter Jacobs, priekopník prenájmu áut, založil firmu, ktorá umožňovala zákazníkom dočasne riadiť jeden z desiatky vozov Model T automobilky Ford, píše firma na svojich internetových stránkach.

Hertz a ďalšie firmy z odvetvia sa však stretávali s problémami už pred pandémiou. Spoločnosti sa dostali do finančného tlaku, pretože zákazníci sa začali presúvať k službám ako Uber. V rámci boja proti Uberu prijal Hertz plán oživenia, ktorého cieľom bola modernizácia aplikácie pre chytré telefóny a zlepšenie správy flotily vozidiel na prenájom.