Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v snahe zabezpečiť lieky určené na terapiu ochorenia COVID-19 oslovilo výrobcu lieku s účinnou látkou remdesivír so žiadosťou o zabezpečenie dostatočného množstva pre pacientov. Zároveň vydalo povolenie na terapeutické použitie neregistrovaného lieku v neregistrovanej indikácii ochorenia COVID-19. TASR to potvrdila hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Ako pre TASR uviedla hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Magdaléna Jurkemíková, keďže sa liek ukazuje ako nádejný pri liečbe pacientov s ochorením COVID-19 vo vážnom stave, globálny dopyt po lieku ďaleko presahuje kapacity výrobcu. „Preto ak sa preukáže jeho účinnosť, navýšenie výrobných kapacít je pozitívnou správou,“ komentovala.

EBE 23 Berlín - Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová (CDU) počas rokovania spolkovej vlády v Berlíne 13. mája 2020. FOTO TASR/AP 
German Chancellor Angela Merkel (CDU) attends the meeting of the Federal Cabinet in the Federal Chancellery in Berlin, Germany, Wednesday, May 13, 2020(Kay Nietfeld/dpa via AP)
Neprehliadnite

Nemecko chce podporiť rodiny jednorazovým príspevkom 300 eur

Momentálne je podľa ŠÚKL prioritou podávať liek pacientom začleneným do realizujúcich sa klinických skúšaní a v rámci terapeutického použitia neregistrovaného lieku pacientom v najviac zasiahnutých krajinách.
M. Jurkemíková doplnila, že v krajinách s nižším počtom nakazených sa podáva len v ojedinelých prípadoch.

Momentálne je takéto podávanie lieku obmedzené len na tehotné ženy a deti do 18 rokov. „Na Slovensku je našťastie epidemiologická situácia veľmi priaznivá, a keďže remdesivír je vyhradený len pre určitých pacientov v závažnom stave, podľa našich informácií na Slovensku zatiaľ nebol podaný,“ dodala.