Americký výrobca elektromobilov Tesla zvoláva do servisu cez 475 000 vozidiel Model 3 a Model S kvôli problémom so spätnou kamerou a kufrom, ktoré zvyšujú riziko havárie. Informoval o tom dnes americký Národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA). Celkový počet zvolávaných vozidiel sa blíži pol milióna vozidiel, ktoré Tesla dodala v minulom roku.

Problémy s kapotou a kamerou

Automobilka sa k veci zatiaľ nevyjadrila. Podľa NHTSA si nie je vedomá žiadnych nehôd, zranení alebo úmrtí v súvislosti so spomínanými problémami. Americká automobilka zvoláva 356 309 vozidiel Model 3 z rokov 2017 až 2020 kvôli problémom so zadnou kamerou a 119 009 vozidiel Model S kvôli problémom s prednou kapotou, uviedol NHTSA.

Elon Musk
Neprehliadnite

Elon Musk 2021: osobnosť roka, najbohatší človek, génius... Pre niektorých aj manipulátor

U sedanov Model 3 „sa pri otváraní a zatváraní veka batožinového priestoru môže poškodiť káblový zväzok cúvacej kamery, čím by sa narušil prenos jej obrazu". Pri vozidlách Model S môžu problémy so západkou prednej kapoty viesť k otvoreniu batožinového priestoru „bez varovania a brániť vodičovi vo výhľade, čo zvyšuje riziko nehody," uviedla spoločnosť Tesla.

Hranie hier počas jazdy

Úrad NHTSA sa Teslou zaoberá aj kvôli iným problémom. Pri 580 000 vozidlách Tesla sa mu nepáčilo, že na obrazovke auta bolo možné za jazdy hrať hry, čo automobilka prestala umožňovať. V auguste úrad začal po sérii nehôd vyšetrovať bezpečnosť asistenčného systému pre vodičov.

New,York,,United,States,,August,2021,,Space,X,Fouder,Elon
Neprehliadnite

2021 – rok Elona Muska. Miliardy, úspech a Twitter na toalete

Pod tlakom NHTSA spoločnosť Tesla vo februári súhlasila so stiahnutím 135 000 vozidiel s dotykovými displejmi, ktoré by mohli zlyhať a zvýšiť riziko nehody. Akcie Tesly dnešné obchodovanie začali poklesom o 2,4 percenta. Neskôr časť strát zmazali a v 16:00 SEČ odpisovali 1,2 percenta na 1073,07 dolára.