Autá spoločnosti Tesla a elektrické športové úžitkové vozidlá konkurenčných značiek patria medzi najmenej spoľahlivé modely predávané v Spojených štátoch. Vyplýva to z prieskumu neziskovej organizácie Consumer Reports, ktorá hodnotí výrobky a služby.

Tesla, najhodnotnejšia automobilka sveta, sa v prieskume 28 značiek umiestnila na 27. mieste. Tesne pred značkou Lincoln spoločnosti Ford Motor.

Absolútne dno

„Elektrické SUV ako kategória vozidiel sú z hľadiska spoľahlivosti na absolútnom dne,“ uviedol riaditeľ testovania vozidiel v Consumer Reports Jake Fisher. Medzi elektrickými SUV je jediným autom s nadpriemernou spoľahlivosťou podľa Fishera Mustang Mach-E automobilky Ford.

Elon Musk
Neprehliadnite

Tesla ignoruje výzvy americkej rady pre bezpečnosť dopravy na úpravy funkcie Autopilot

Consumer Reports odporúča sedan Tesla Model 3 a jeho spoľahlivosť hodnotí ako priemernú. Ostatné vozidlá Tesla však podľa Fishera hodnotí ako podpriemerné. Kriticky sa stavia aj k systému automatického riadenia vozidiel Tesla.

Podľa Fishera má Consumer Reports obavy, že šoféri sa budú musieť príliš spoliehať na technológiu, ktorá nemôže bezpečne prevziať riadenie. Tento faktor sa však do hodnotenia spoľahlivosti nepremietol.

Problémy s funkciami

Fisher tiež uviedol, že zdrojom problémov u elektromobilov nie sú batérie alebo pohon. Majitelia hlásia problémy s inými funkciami, ktoré majú dodávať vozidlám moderný vzhľad a osloviť zákazníkov. Elektromobily tak majú napríklad dotykové ovládanie klimatizácie, sedadiel a ďalších zariadení, ktoré boli predtým mechanické.

To vedie k problémom. U vozidiel Tesla sú napríklad problémy s krídlovými dverami, netesnosti, problémy s ovládaním klimatizácie či zlé panely karosérie.

Najlepší bol Lexus

Najlepšie hodnotenou značkou v prieskume bol japonský Lexus. A osem z desiatich najlepšie hodnotených značiek bolo japonských, To je pokračovanie dlhodobého trendu. Z automobiliek z amerického Detroitu v prvej desiatke skončila jediná značka, a to na piatom mieste Buick, napísala agentúra Reuters.

Rebríček má pre automobilový priemysel mimoriadnu dôležitosť. Rad záujemcov o nákup vozidiel v USA totiž pri výbere dá práve na odporúčania Consumer Reports.

Lexus LS 500h Superior
Neprehliadnite

LS 500h: Lexus vytvoril umelecké dielo, ultraluxusný superšport púta pohľady