Nebol by to Elon Musk, najbohatší človek planéty, keby na seba opäť neupútal pozornosť. Otvorením ankety ohľadom (ne)predaja akcií Tesly pre 62,7 milióna followerov, ktorí ho sledujú na sociálnej sieti, na seba opäť raz upútal pozornosť americkej SEC. Táto tradičná inštitúcia sa už takmer 100 rokov stará o ochranu finančného trhu pred pokusmi o manipuláciu. A je to práve majiteľ Tesly a ďalších firiem, ktorý pravidelne „testuje hranice“ americkej legislatívy v tejto oblasti. Svojou anketou však Musk testuje aj niečo iné: trpezlivosť investorov.

Tesle sa skutočne darí

Elon Musk je najmä vďaka ohromne vysokej kapitalizácii automobilky Tesla najbohatším človekom na svete s čistým majetkom, ktorý magazín Forbes odhadol na 304 miliárd USD. Tesla je jeho suverénne najväčším podnikateľským úspechom, ktorý zaznamenáva v posledných kvartáloch čoraz lepšie čísla. V 3. kvartáli Tesla vygenerovala tržby vo výške 13,76 miliárd USD. V protiklade k iným automobilovým výrobcom tržby Tesly v 3. kvartáli 2021 vzrástli a s čistým ziskom na akciu vo výške 1,86 USD vytvorili nový firemný rekord. Bol to oveľa lepší výsledok, než analytici očakávali.

Muskov kompenzačný plán stláča akcie nadol

Výsledok twitterovej ankety Elona Musa a odpoveď na otázku, či má alebo nemá predať 10 percent  svojich akcií spoločnosti, poznáme. Vyše 57 percent z viac než 3,5 miliónov hlasujúcich odpovedalo na otázku kladne. Trhy na výsledok ankety reagovali rýchlo: v pondelok 8. novembra klesli akcie Tesly o 7,5 percenta.

V skutočnosti to nebola reakcia na anketu samotnú, ale fakt, že sa očakáva predaj balíka akcií z Muskovho portfólia. Takzvaný Muskov kompenzačný plán obsahuje opcie z roku 2012 v počte 22,8 milióna za cenu 6,24 USD za akciu. Tieto opcie vypršia v auguste budúceho roka. Keďže akcie Tesly majú hodnotu vyše 1 040 dolárov, značí to, že jeho celkový zisk je okolo 23,7 miliardy USD. E. Musk bude pri opciách musieť zaplatiť zo zisku daň z príjmu a tiež zaplatiť štátnu a federálnu daňovú sadzbu. To by spolu mohlo tvoriť asi 14 miliárd dolárov.

E. Musk je vlastníkom 23 percentného  podielu v Tesle. Firma vo svojom hodnotení výsledkov za tretí kvartál napísala: „Pokiaľ by cena našich kmeňových akcií výrazne klesla, pán Musk môže byť prinútený jednou alebo viacerými bankovými inštitúciami predať podiely kmeňových akcií Tesly, aby uspokojil svoje úverové záväzky, pokiaľ by tak nemohol učiniť inými prostriedkami. Akékoľvek také predaje by mohli spôsobiť ďalší pokles ceny našich kmeňových akcií.“

Finančné výsledky prekonali očakávania

Rekordné výsledky Tesly stoja rozhodne za povšimnutie. V treťom kvartáli dosiahla automobilka maržu 30,5 percenta z automobilového segmentu firmy a celkovú hrubú ziskovú maržu celej firmy 26,6 percenta. To sú rekordné hodnoty za najmenej posledných päť kvartálov.

Zisk na akciu (1,86 USD) bol výrazne vyšší ako očakávania, podobne tržby vo výške 13,76 mld. USD prekonali očakávaný výsledok 13,63 mld. USD. Pôsobivé sú aj príjmy z energetického biznisu – 806 miliónov USD – ktorý kombinuje solárne produkty aj produkty pre skladovanie energie.

Ako sa budú vyvíjať akcie Tesly

Akcie Tesly sú podľa klasických metrík dlhodobo výrazne nafúknuté, zlepšujúce sa výsledky však tento efekt postupe zmenšujú. Skupina 35 analytikov na money.cnn.com predikuje pre najbližších 12 mesiacov priemernú cenu akcie 860 USD. Rozdiely medzi extrémnymi očakávaniami sú patrične veľké: najvyššia odhadovaná cena je až 1 591 USD, najnižšia však len 67 USD. Rozhodnutie a následný predaj časti akcií vo vlastníctve Muska krok vyvolal logicky istý okamžitý pokles ceny. Faktom však je, že by sme mohli byť svedkami spustenia horšieho procesu, konkrétne rozpredávania akcií Tesly. To preto, že investori nemajú radi neistotu a ešte viac im vadí akákoľvek manipulácia.  Zbaviť sa tohto pocitu pri Elonovi Muskovi a jeho komunikácii ťažké.

Jedinou otázkou ostáva, ako na prípadný pokles hodnoty zareagujú verní fanúšikovia. Budú nakupovať neoblomne ako pri poslednom poklese ceny, alebo sa do predaja zapoja tiež?

Jozo Perić

Chorvát Jozo Perić je skúsený obchodník s certifikátom Advanced CySEC. Od roku 2019 pôsobí ako hlavný analytik brokera CapitalPanda. Venuje sa príprave analýz pre klientov so zameraním na finančné trhy, komodity a obchodovanie menových párov. J. Perič vyštudoval Univerzitu v Záhrebe a po magisterskom štúdiu zostal na univerzite pôsobiť ako dátový analytik. V roku 2015 sa začal profesionálne zaoberať obchodmi na kapitálových trhoch.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora