Ruská federácia riadne zaplatila úroky z dolárových dlhopisov, a vyhla sa tak platobnej neschopnosti. Ruské ministerstvo financií oznámilo, že napriek sankciám, ktoré na Rusko uvalili západné štáty, peniaze v plnej výške dorazili do amerického finančného ústavu Citibank. Ten už zaistí distribúciu peňazí na účty držiteľov dlhopisov. Celkom ide o sumu zhruba 117 miliónov dolárov.

Pokraj platobnej neschopnosti

Ak by Rusko nezaplatilo, ocitlo by sa prvýkrát od boľševickej revolúcie pred viac ako 100 rokmi na pokraji platobnej neschopnosti pri záväzkoch voči zahraničiu. Lehota na splatnosť úrokov bola v stredu a keby peniaze Moskva v termíne neodoslala, podľa zvyklostí by ešte mala 30-dňovú lehotu na nápravu.

Ruské vojská 24. februára začali inváziu na Ukrajinu, čo vyvolalo ostrú reakciu Západu. Sankcie, ktoré demokratická časť sveta začala proti Moskve zavádzať, v Rusku spôsobili najhoršiu ekonomickú krízu od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991. Rusko má tiež obmedzený prístup ku globálnemu platobnému systému SWIFT, ktorý zaručuje hladké spracovanie zahraničných platieb.

Rusko už malo problémy so splácaním dlhov v roku 1998, kedy centrálna banka pristúpila k devalvácii rubľa a krajina neuhradila záväzky z dlhopisov. Vtedy ale išlo o dlhopisy v domácej mene, nie o zahraničný dlh ako teraz.

Eurobondy v dolároch

Úroky, ktoré boli splatné túto stredu, sa vzťahujú k dvom emisiám eurobondov denominovaných v dolároch. Jedna emisia je splatná v roku 2023, druhá v roku 2043. Investori splátku úrokov z týchto dlhopisov považovali za test ochoty Moskvy splácať záväzky voči zahraničným veriteľom aj v čase, keď Rusko čelí bezprecedentným sankciám.

Vzhľadom k tomu, že Rusko sa kvôli sankciám nemôže dostať k podstatnej časti svojich devízových rezerv, ratingové agentúry začali prudko znižovať hodnotenie úverovej spoľahlivosti Ruskej federácie až do neinvestičného pásma. Niektoré z nich predpokladajú, že Rusko sa vyhláseniu platobnej neschopnosti nevyhne.

Rusko má u zahraničných veriteľov dlh celkom asi 491 miliárd dolárov. Z toho je zhruba 80 miliárd dolárov splatných v najbližších 12 mesiacoch, upozornila spoločnosť Algebris Investments. Z tej poslednej spomínanej čiastky pripadá 20,5 miliardy dolárov na dlhopisy denominované v dolároch vo vlastníctve nerezidentov.

Dlhopisy za dve miliardy

Úroky splatné 16. marca boli prvé z niekoľkých ďalších, ktorých splatnosť sa blíži. Budúci budú v objeme 615 miliónov dolárov a je nutné ich splatiť do konca mesiaca. Prvá platba istiny pripadá na 4. apríla, keď sú splatné dlhopisy za dve miliardy dolárov.

Samotné dlhopisy boli vydané s mnohými podmienkami a záväzkami. Dlhopisy, ktoré Rusko predalo po zavedení sankcií uvalených naň za anexiu Krymu z roku 2014, obsahujú aj doložku pre splatnosť v iných menách. Pri dlhopisoch vydaných po roku 2018 je možné splátky vykonať aj v rubľoch, avšak u tých, ktoré mali splatnosť v stredu, muselo Rusko zaplatiť iba v dolároch.

Ďalšie dôležité správy

JB 49 Charkov - Dobrovoľník ukrajinských síl územnej obrany stojí pri svojom obrnenom vozidle APC na ulici v Charkove 16. marca 2022. Ruské ozbrojené sily pripravujú na Ukrajine viaceré ofenzívy, uviedol v noci na pondelok generálny štáb ukrajinskej armády. S týmto cieľom sa ruské jednotky snažia udržať na pozíciách, ktoré obsadili, zabezpečiť si zásoby a preskupiť sa, informovala na základe jeho vyhlásenia agentúra DPA. FOTO TASR/AP

A volunteer of the Ukrainian Territorial Defense Forces stand
Neprehliadnite

Rusko má problémy so zásobovaním vojakov v prvej línii, postúpilo iba minimálne