Poľsko podnikne kroky k takzvanému odrušteniu svojej ekonomiky. Podľa denníka Rzeczposplita to dnes na tlačovej konferencii povedal poľský premiér Mateusz Morawiecki. Odstrániť závislosť na Rusku majú krajine pomôcť okrem iného plány na výstavbu nových plynovodov. Poľsko susedí s Ukrajinou, ktorú koncom februára napadli ruské vojská, Varšava už prijala takmer dva milióny ukrajinských utečencov.

Prudký nárast cien

Poľská vláda podľa Morawieckého tiež chystá subvencie pre poľnohospodárov, ktorí zápasia s rastúcimi cenami hnojív. Kabinet tým chce predísť prudkému nárastu cien potravín. Premiér tiež oznámil, že dôchodcovia kvôli vysokej inflácii dostanú za niekoľko týždňov mimoriadny 13. dôchodok a vláda počíta aj s pomocou firmám, ktoré doteraz pôsobili na ruskom trhu.

Poľský premiér znovu vyzval Európsku komisiu (EK), aby prikročila k zákazu dovozu ruského uhlia. Samotné Poľsko, ktoré z uhlia vyrába väčšinu elektrickej energie, vlani podľa vládnych údajov doviezlo 12,6 milióna ton uhlia, z toho z Ruska pochádzalo 8,3 milióna ton.

Stopka ruskej rope aj plynu

Už začiatkom marca Morawiecki uviedol, že Európa by mala v horizonte mesiacov prestať nakupovať ropu a zemný plyn z Ruska. Samo Poľsko sa podľa dnešného premiérovho vyjadrenia môže stať nezávislým na ruskom plyne za dva až tri roky.

Morawiecki pripomenul, že súčasťou stratégie stať sa nezávislými na Rusku bola výstavba baltského plynovodu pri meste Świnoujście (Svinoústí). Oznámil, že vláda tiež vyčlení tri miliardy zlotých na rekapitalizáciu spoločnosti Gazsystem, čo je prevádzkovateľ prepravnej sústavy zemného plynu v Poľsku.

„Čelíme ekonomickým turbulenciám, ale chceme z nich vyjsť silnejšie," povedal premiér. Zdôraznil, že neexistuje žiadna cena, ktorú by spoločnosť nemala vynaložiť, aby sa stala nezávislou na ruských surovinách.

Ďalšie dôležité správy

JB 28 Versailles - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas druhého dňa neformálneho summitu EÚ na zámku Versailles, západne od Paríža 11. marca 2022, kde európski lídri diskutujú o situácii na Ukrajine. Lídri Európskej únie vo štvrtok zmarili nádeje Ukrajiny na rýchle získanie členstva v EÚ, keď na summite vo francúzskom Versailles riešili dôsledky ruskej invázie na Ukrajinu. TASR prevzala správu od agentúry AFP. Dvojdňovému neformálnemu summitu hláv štátov alebo vlád člensk
Neprehliadnite

V EÚ rastú obavy z toho, že vojna úplne zatieni dodržiavanie princípov právneho štátu