Prichádzajú o luxusné jachty a miliardy eur zahrnutých v majetku či na účtoch v bankách. Bohatí oligarchovia z Ruska majú už pár týždňov hlavu v smútku po tom, čo prepukol rusko-ukrajinský konflikt a Európska únia uvalila na nich sankcie. Tie im výrazným spôsobom ukrajujú z majetku, na ktorom si tak zakladali.

Najbohatší Rusi prišli už začiatkom marca o viac ako 80 miliárd dolárov (73,2 miliardy eur) a čakajú ich ďalšie finančné straty, uviedla správa CNBC. Superjachty a veľké sídla oligarchov mnohé krajiny EÚ už zhabali, navyše im zamietli vstup na územie únie.

Po zavedení sankcií Západu proti Rusku, ktoré zrazili rubeľ na rekordné minimá a zatvorili akciové trhy, sa bohatí Rusi v snahe zachovať hodnotu svojich úspor vrhli na nákup luxusných šperkov a hodiniek. Ani to im však nemusí pomôcť.

Členské krajiny EÚ sa totiž 15. marca písomne dohodli na prijatí štvrtého balíka reštriktívnych opatrení voči Moskve. Sankcie sa dotknú aj ruského vojensko-priemyselného komplexu a niektorých vývozných komodít, pričom Rusko v ich dôsledku príde o približne 3,3 miliardy eur. Platí aj zákaz vývozu luxusného tovaru, napríklad áut či šperkov z krajín EÚ, čo priamo opäť zasiahne ruské elity.

Znárodnenie majetku bez náhrady

Čo vlastne reálne znamená zhabanie majetku ruských oligarchov? Vo všeobecnosti buď bude ich majetok na základe nejakej legislatívy zmrazený a nebudú s ním môcť nakladať, alebo by mohol byť dokonca vyvlastnený a znárodnený bez akejkoľvek náhrady, hovorí pre TREND Stanislav Pánis, analytik J&T Banky.

Zhabanie časti majetku oligarchov bol len začiatok. Majetok ruského miliardára Ališera Usmanova, na ktorého Európska únia (EÚ) uvalila sankcie už koncom februára, sa podľa Bloombergu začiatkom marca znížil o 1,7 miliardy USD na 19,5 miliardy USD. Najbohatší Rus, Vladimir Potanin, prišiel o necelú štvrtinu majetku, ktorého hodnota sa znížila na 25 miliárd USD.

Najprudší prepad hodnoty majetku zaznamenal Gennadij Timčenko, ktorý kontroluje Volga Group – z 22 miliárd USD na 11 miliárd USD. Šéf plynárenskej firmy Novatek Leonid Mikhelson prišiel o 10,5 miliardy USD, keď hodnota jeho majetku padla na 22 miliárd USD.

Medzi ďalšími zaznamenal veľkú stratu ťažobný magnát Alexej Mordašov, ktorého majetok sa zmenšil o 5,6 miliardy USD na 22 miliárd USD. Výpočet takýchto strát však nie je konečný.

Hľadaný únik v daňových rajoch

Rôzne prieskumy hovoria, že väčšina majetku ruských oligarchov sa nachádza mimo Ruska. Miliardári napríklad začiatkom marca 2022 presunuli päť luxusných plavidiel k súostroviu Maldivy po tom, ako Západ uvalil na Rusko sankcie. Maldivská republika v súčasnosti nemá so Spojenými štátmi podpísanú zmluvu o vydávaní osôb, informovala vtedy agentúra Reuters.

Tak ako u iných miliardárov naprieč zemeguľou, sú u ruských boháčov populárne daňové raje. „V ruskom prípade na čele s Cyprom, Seychelami či Britským panenskými ostrovmi. Bankové účty majú otvorené najčastejšie vo Švajčiarsku, Spojenom kráľovstve alebo v Luxembursku.

Svoj majetok sústredili najmä v cenných papieroch na čele s dlhopismi a akciami, v nehnuteľnostiach, v reálnom podnikaní a v luxusných aktívach ako jachty, športové kluby, šperky či drahé kovy,“ konštatuje analytik J&T Banky pre TREND.

Bankové účty majú ruskí milionári otvorené najčastejšie vo Švajčiarsku, Spojenom kráľovstve alebo v Luxembursku.
Stanislav Pánis, analytik J&T Banky

Investície do rizikovejších aktív

Na ochranu svojho majetku a minimalizovanie rôznych finančných strát budú zrejme v najbližšom čase dbať aj bohatí Slováci, ktorí sa štandardne umiestňujú v rebríčkoch tých najúspešnejších.

Tí už počas pandemickej krízy, ktorá zasiahla aj finančné trhy, potvrdili investičnú vyspelosť. Nielenže aktíva nepredávali, ale mnohí z nich pokles trhov využili na nákup ďalších a zarobili na ich ďalšom raste.

Až dve tretiny slovenských milionárov podľa prieskumov J&T Banky ukázali, že v poslednom roku ich majetok narástol, a to najmä vďaka spomínaným investíciám do akcií a do nehnuteľností, no významnú úlohu u nich stále hrá aj príjem z podnikania či zo zamestnania.

Zaujímavé je, že mladší milionári bohatli rýchlejšie ako starší. Príčinou tohto javu môže byť ich vyššia expozícia voči rizikovejším aktívam vrátane akcií či kryptomien, ktoré v ostatných mesiacoch zaznamenali prudký rast.

Už dávno pred vypuknutím ukrajinskej krízy, ktorá vyústila do vojny, vnímali slovenskí milionári infláciu ako hrozbu číslo jedna pre tvorbu a udržanie svojho bohatstva, čo ukázal prieskum J&T BANKA Wealth Reportu 2021. Dnes je táto hrozba ešte akútnejšia.

Hrozba čísla jeden sa naplnila

Medziročná hodnota inflácie vo februári 2022 vzrástla na 9 percent (v januári bola 8,4 %), uviedol 15. marca Štatistický úrad (ŠÚ SR). Medziročný rast cien dosiahol najvyššiu hodnotu za posledných vyše 17 rokov (od decembra 2003). Otázkou ostáva, do akej miery dopadá aj na slovenských milionárov a ako riešia, aby v týchto časoch „neschudobneli“.

„Milionári už avizovali, že sa voči inflácii chránia investovaním do rizikovejších aktív, predovšetkým do nehnuteľností a akcií. Väčšina z nich tvrdí, že vyhľadáva a bude vyhľadávať také investície, u ktorých možno očakávať výnos vyšší ako je miera inflácie. Teda investície s vyšším rizikom v prospech vyššieho potenciálneho zhodnotenia z dlhodobého hľadiska,“ hovorí S. Pánis.

Dôležité aj v dnešných pohnutých časoch s výraznými výkyvmi cien finančných aktív je zachovať si chladnú hlavu, byť disciplinovaný a nenechať sa vystrašiť najrôznejšími často až apokalyptickými projekciami. Tiež treba mať trpezlivosť.

„Koniec sveta nenastáva každý deň a nie je potrebné ho vidieť za každým rohom. Ostať „hlucho a slepo“ zainvestovaní, je to najlepšie, čo možno urobiť,“ tvrdí S. Pánis. Systematicky nedokáže v podstatne nikto správne odhadnúť, kedy príde nejaký výkyv a kedy sa skončí, takže je najlepšie, jednoducho povedané, nerobiť nič.

Zastavenie medzinárodného obchodu

Aj ďalší bohatí ľudia alebo firmy zo západu, ktoré investovali či mali majetok v Rusku, budú čeliť obrovským stratám. „Jednak hodnota ich majetku v Rusku skolabovala v dôsledku sankcií. Navyše je vysoko pravdepodobné, že k svojmu majetku sa vôbec nedostanú, keďže Kremeľ v rámci odvetných sankcií zrejme takisto zmrazí či vyvlastní väčšinu aktív západu,“ dodáva S. Pánis.

Rusko obratom varovalo, že v reakcii na sankcie Západu rovnako zhabe majetok podnikom a občanom z USA aj EÚ, tiež im obmedzí prístup k účtom. Desiatky rôznych zahraničných firiem tam už prerušili výrobu alebo z krajiny odchádzajú. Išlo napríklad o spotrebiteľské značky Apple či Nike, alebo energetické giganty BP, Shell a Exxon Mobil.

„Myslím, že k znárodneniu príde a firmy stratia dosah na svoje fabriky. Na druhej strane, iba málo občanov USA a EÚ malo majetok v Rusku. Dobre vedia, že je tam režim, ktorý im kedykoľvek môže siahnuť na majetok. Jediné, čo môžu urobiť je počkať, ako sa vyvinie situácia, potom sa uvidí, ako bude svet usporiadaný,“ konštatuje pre TREND František Burda, investičný analytik FinGO.sk.

Podobne to vníma aj Maroš Ovčarik, generálny riaditeľ spoločnosti Partners Investments. „V najhoršom prípade sa medzinárodný obchod v týchto oblastiach úplne zastaví. Predpokladám, že sa to najviac dotkne spoločností, ktoré sú priamo závislé na dovoze nerastných surovín a polotovarov z týchto surovín. Odporúčam im veľmi intenzívne diverzifikovať svoje aktivity a hľadať alternatívy v ostatných regiónoch sveta,“ spresnil.

Ruská vládna komisia pre legislatívne otázky následne 9. marca 2022 cez agentúru TASS schválila návrh zákona umožňujúci znárodniť majetok zahraničným firmám, ktoré opúšťajú ruský trh. „Je to prvý krok k znárodneniu majetku zahraničných spoločností opúšťajúcich ruský trh,“ píše sa v správe, ktorú priniesol portál novinky.cz.

Vybrané konfiškácie majetkov ruských oligarchov v zahraničí

Taliansko: Talianska polícia 12. marca zhabala luxusnú jachtu, dlhú 143 metrov, ruskému miliardárovi Andrejovi Meľničenkovi v hodnote 530 miliónov eur. Stalo sa tak len niekoľko dní po tom, ako sa ocitol na európskom sankčnom zozname, informovali agentúry Reuters a AFP. Polícia tiež zhabala aj ďalšie vily a jachty ruských oligarchov v hodnote 143 miliónov eur.

Veľká Británia: Britská vláda 14. marca uviedla, že zvažuje ubytovať ukrajinských utečencov v nehnuteľnostiach, ktoré vlastnia sankcionovaní ruskí oligarchovia, uviedla agentúra AFP. Tamojšie úrady pár dní predtým skonfiškovali na letisku v meste Farnborough v južnom Anglicku lietadlo miliardára Eugene Shvidlera, ktorý má americké občianstvo. Ten bol obchodným partnerom prominentného oligarchu Romana Abramoviča.

Španielsko: V prístave v španielskom meste Barcelona bola 15. marca zhabaná 85-metrová jachta, ktorá pravdepodobne patrí ruskému oligarchovi Sergejovi Čemezovi, uviedla agentúra AFP. Španielske úrady ju budú zadržiavať dovtedy, kým to nepreveria.

Francúzsko: Francúzski colníci skonfiškovali megajachtu, ktorú vlastní firma s väzbami na Igora Sečina, šéfa ruskej štátnej ropnej spoločnosti Rosnefť a blízkeho spojenca Kremľa, informovala ešte 3. marca agentúra AFP. Túto takmer 86 metrovú loď s názvom Amore Vero zhabali colníci v prístavom meste La Ciotat neďaleko Marseille. Vláda tiež rozšírila zoznam majetkov ruských oligarchov vo Francúzsku vrátane jácht, luxusných áut a nehnuteľností.

PRAMEŇ: Reuters, AFP, TASR, TREND

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa