Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's znížila úverový rating Ruska hlbšie do podradného pásma z doterajšej známky CCC- na stupeň CC. Krajina oznámila, že má problémy so splácaním dlhopisov.

Neinvestičná kategória

Tieto ťažkosti sú dôsledkom medzinárodných sankcií vyvolaných inváziou Moskvy na Ukrajinu. Ratingová agentúra Fitch už minulý týždeň posunula rating Ruska do neinvestičnej kategórie, rovnako ako ďalšia americká agentúra Moody's.

Rusko sa kvôli sankciám nemôže dostať k podstatnej časti svojich devízových rezerv. Má obmedzený prístup ku globálnemu finančnému systému, trhom a infraštruktúre, uviedla ratingová agentúra.

„Hoci verejné vyhlásenia ruského ministerstva financií naznačujú, že sa vláda v súčasnej dobe stále pokúša previesť platby držiteľom dlhopisov, domnievame sa, že platby z ruských eurobondov splatné v najbližších niekoľkých týždňoch môžu čeliť podobným technickým problémom," uviedla agentúra.

Splátka dlhopisov

Niektorí veritelia vo štvrtok dostali splátku úrokov z dolárových dlhopisov Ruska splatných tento týždeň. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na dva oboznámené zdroje.

Úverový rating je dôležitý pre investorov, pretože im ukazuje, aká je pravdepodobnosť splatenia úveru správne a včas. Má dôležitý vplyv na ochotu veriteľov príslušnému subjektu požičiavať a na podmienky pôžičky.

Čím je rating vyšší, tým lepšie je dlžník vnímam v očiach veriteľov a je pravdepodobnejšie, že si bude schopný zaistiť lacnejšie pôžičky. Ak je rating v špekulatívnom pásme, nemôžu do dlhopisov daného subjektu investovať veľkí inštitucionálni investori, ako dôchodkové fondy.

Ďalšie dôležité správy

Fitch Ratings v Londýne
Neprehliadnite

Agentúra Fitch zrazila rating Ruska o ďalších šesť stupňov