Námestník britského ministra obrany James Heappey konkretizoval, že Rusi sa prostredníctvom internetových vyhľadávačov pýtajú, či je správanie ruských síl „také, ako im ho prezentujú ich médiá", píše Sky News.

Rusko odmietlo konflikt nazvať „inváziou" alebo „vojnou", namiesto toho ho definovalo ako „špeciálnu vojenskú operáciu", ktorej cieľom je „denacifikovať" Ukrajinu. Mimochodom krajinu, ktorú vedie prezident židovského pôvodu.

Od invázie sa v Rusku brutálne cenzuruje spravodajstvo, pričom ľuďom, ktorí sa odchýlia od oficiálnej vládnej línie, hrozí až 15 rokov väzenia.

V Rusku boli zablokované aj mnohé stránky sociálnych médií, čo znamená, že bežní Rusi sú odrezaní od informácií. 

Naposledy ruský regulátor médií zablokoval sociálnu sieť Instagram. K zablokovaniu prístupu na Instagram v Rusku došlo po tom, čo Moskva minulý týždeň obvinila jeho materskú spoločnosť Meta Platforms, že na svojich platformách umožňuje výzvy na páchanie násilia voči ruským občanom.

Zamestnankyňa ruskej štátnej televízie Marina Ovsiannikovová v pondelok narušila vysielanie večerných správ najsledovanejšej ruskej televízie Pervyj kanal, keď sa pred kamery v štúdiu postavila s transparentom s nápisom: ,,Nie vojne, zastavte vojnu, neverte propagande, tu vám klamú. Rusi sú proti vojne". Kremeľ označil tento počin za ,,chuligánstvo". Práve počin redaktorky mohol u mnohých Rusov naštartovať pochybnosti o skutočných zámeroch Kremľa na Ukrajine.

Ďalšie dôležité správy

Ruskí influenceri
Neprehliadnite

Ruskí influenceri plačú za Instagramom. Herečky, vlogeri či Putinova kritička prídu o státisíce