Niektorí veritelia dnes dostali splátku z dolárových dlhopisov Ruska splatných tento týždeň. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na dva oboznámené zdroje. Rusko v stredu podľa plánu odoslalo 117 miliónov dolárov ako úrok z dolárových dlhopisov. Ministerstvo financií dnes uviedlo, že jeho platobný príkaz bol prijatý, ale zatiaľ overuje, či peniaze dorazili na účty veriteľov.

V cieli ešte nie sú

Prvé reakcie klientov naznačujú, že peniaze v cieli ešte nie sú. Prevod peňazí na účely týchto platieb zabezpečuje Ruskej federácii londýnska kancelária amerického finančného ústavu Citibank, uviedla agentúra Reuters. Tá neskôr informovala s odvolaním sa na oboznámený zdroj, že platbu úrokov dostala ako korešpondenčná banka JP Morgan, ktorá prostriedky postúpila Citibank.

Moskva už skôr oznámila, že peniaze na zaplatenie má, ale že kvôli sankciám, ktoré na ňu za inváziu na Ukrajinu uvalili západné krajiny, možno nebude schopná peniaze do zahraničia odoslať. Ak by Rusko nezaplatilo, ocitlo by sa prvýkrát od boľševickej revolúcie pred viac ako 100 rokmi na pokraji platobnej neschopnosti pri záväzkoch voči zahraničiu.

Platba v rubľoch

Minister financií Anton Siluanov pred niekoľkými dňami avizoval, že pokiaľ Moskva nebude schopná odoslať platbu v dolároch, zaplatí úroky v rubľoch. Ratingová agentúra Fitch ale v utorok uviedla, že v takom prípade by Rusko považovala za krajinu v platobnej neschopnosti.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov dnes povedal, že označiť Rusko za krajinu v platobnej neschopnosti nedáva zmysel, pretože krajina je schopná svoje devízové ​​záväzky plniť. „Faktom je, že od samého začiatku hovoríme, že Rusko má všetky nevyhnutné prostriedky aj možnosti, ako platobnej neschopnosti zabrániť. Žiadna platobná neschopnosť nastať nemôže," povedal Peskov. „Akákoľvek platobná neschopnosť, ktorá by sa objavila, by bola úplne umelo vytvorená," dodal.

Použili doláre

Platba prijatá JP Morgan bola v dolároch, uviedol zdroj. Povinnosťou JP Morgan ako korešpondenčnej banky bolo podľa neho nielen platbu spracovať, ale vzhľadom na okolnosti aj overiť s úradmi. Po pripísaní na účet platobného sprostredkovateľa, teda Citibank, bude platba skontrolovaná a rozdelená medzi rôznych držiteľov dlhopisov, dodal zdroj.

„Splátka úroku bola napriek môjmu očakávaniu zaplatená, a to v dolároch," uviedol jeden zo zdrojov. Ďalší informoval, že peniaze dostal klient, ktorý bol držiteľom dlhopisov. Splatnosť úrokov bola v stredu a minister financií Siluanov povedal, že jeho úrad inštrukcie na platbu zadal už v pondelok. Niektorí ďalší veritelia uviedli, že ešte splátky nedostali, ale domnievajú sa, že sú na ceste. Dodali, že v posledných dňoch dostali platby za dlhopisy v dolároch od viacerých štátnych i súkromných ruských spoločností.

Ekonomická kríza

Ruské vojská 24. februára začali inváziu na Ukrajinu, čo vyvolalo ostrú reakciu Západu. Sankcie, ktoré demokratická časť sveta začala proti Moskve zavádzať, v Rusku spôsobili najhoršiu ekonomickú krízu od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991.

Rubeľ sa po počiatočnom hlbokom prepade z konca februára stabilizoval a dnes dopoludnia v Moskve spevňoval, zatiaľ čo na devízových trhoch v zahraničí jeho kurz výrazne kolísal. V oboch prípadoch ale dolár stojí viac ako 100 rubľov, čo znamená, že ruská mena zostáva citeľne slabšia ako pred začiatkom invázie. Vtedy stál dolár okolo 78 rubľov.

Znižovanie úverovej spoľahlivosti

Vzhľadom na to, že Rusko sa kvôli sankciám nemôže dostať k podstatnej časti svojich devízových rezerv, ratingové agentúry začali prudko znižovať hodnotenie úverovej spoľahlivosti Ruskej federácie. Napríklad agentúra Fitch hodnotí schopnosť Ruska splácať záväzky známkou C. To znamená, že podľa tejto ratingovej agentúry je vyhlásenie platobnej neschopnosti nevyhnutné a riziko bezprostredné.

Rusko má u zahraničných veriteľov dlh celkom asi 491 miliárd dolárov. Z toho je zhruba 80 miliárd dolárov splatných v najbližších 12 mesiacoch, upozornila spoločnosť Algebris Investments. Z tej poslednej spomínanej čiastky pripadá 20,5 miliardy dolárov na dlhopisy denominované v dolároch vo vlastníctve nerezidentov.

Splátka do konca mesiaca

Úroky splatné 16. marca sú prvé z niekoľkých ďalších, ktorých splatnosť sa blíži. Budúci budú v objeme 615 miliónov dolárov a je nutné ich splatiť do konca mesiaca. Prvá platba istiny pripadá na 4. apríla, keď sú splatné dlhopisy za dve miliardy dolárov.

Samotné dlhopisy boli vydané s mnohými podmienkami a záväzkami. Dlhopisy, ktoré Rusko predalo po zavedení sankcií uvalených naň za anexiu Krymu z roku 2014, obsahujú aj doložku pre splatnosť v iných menách. Pri dlhopisoch vydaných po roku 2018 je možné splátky vykonať aj v rubľoch, avšak u tých, ktoré mali splatnosť v stredu, muselo Rusko zaplatiť iba v dolároch.

Ďalšie dôležité správy

JB 7 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin  predsedá rokovaniu Bezpečnostnej rady počas videokonferencie v Moskve 2. februára 2022. FOTO TASR/AP 

Russian President Vladimir Putin chairs a Security Council meeting via videoconference in Moscow, Russia, Wednesday, Feb. 2, 2022. (Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Moskva na 80 percent skrachuje, náklady na poistenie dlhu ruskej vlády rekordne vzrástli