Ukrajina má dôkaz, že za rozsiahlym piatkovým kybernetickým útokom na webové portály ukrajinských vládnych inštitúcií je Rusko. V nedeľu to vyhlásilo ukrajinské ministerstvo pre digitalizáciu, informovala agentúra AFP.

Kremeľ zodpovednosť odmieta

,,Všetky dôkazy ukazujú na to, že za kybernetickým útokom stojí Rusko... Moskva naďalej vedie hybridnú vojnu," uviedol ukrajinský rezort digitalizácie vo vyhlásení.

Ministerstvo zároveň vyzvalo obyvateľov Ukrajiny, aby nepanikárili, pretože všetky ich osobné údaje sú chránené.

Podľa rezortu bolo cieľom kybernetického útoku ,,nie len znepokojiť spoločnosť, ale tiež destabilizovať situáciu na Ukrajine, prerušiť prácu verejného sektoru a narušiť dôveru Ukrajincov v miestne úrady".

Kremeľ odmieta zodpovednosť za kybernetický útok, ktorému v piatok čelili ukrajinské vládne portály.

,,Nemáme s tým nič spoločné... Ukrajinci vinia Rusko zo všetkého, dokonca aj zo zlého počasia v ich krajine," uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov pre stanicu CNN. 

Skupina UNC1151

Kyberútok mohla viesť skupina hackerov známa ako UNC1151, tvrdí Serhij Demedjuk z ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany.

Ide o skupinu, ktorá vykonáva kyberšpionáž v prospech Ruska a používa taktiku zbierania poverení alebo získavania nepovoleného prístupu k emailovým účtom, prostredníctvom ktorých šíri malvér.

Podľa Demedjuka je skupina aktívna v Litve, Lotyšsku, Poľsku a Ukrajine. Často používa naratív zosmiešňujúci prítomnosť NATO v severnej Európe. Bieloruská vláda podľa Bloombergu na tvrdenia Ukrajiny nereagovala.

Terčom bolo 70 webových stránok

Medzitým americká spoločnosť Microsoft v nedeľu varovala, že kybernetický útok na ukrajinské vládne weby môže byť deštruktívnejší a ovplyvniť viac organizácií, ako sa pôvodne predpokladalo.

Táto americká technologická spoločnosť uviedla, že naďalej analyzuje softvér malware, pričom varovala, že softvér môže spôsobiť nefunkčnosť vládnej digitálnej infraštruktúry na Ukrajine.

Microsoft doposiaľ počas analýz neidentifikoval žiadnu hekerskú skupinu, ktorá by mohla stáť za kybernetickými útokmi. Malvér zachytili po prvý raz už 13. januára. 

Terčom piatkového kybernetického útoku sa stalo približne 70 webstránok, vrátane webových portálov ukrajinského ministerstva školstva a vedy, ako aj rezortu diplomacie, vládneho kabinetu či ministerstva pre výnimočné situácie, na ktoré hackeri umiestnili výhražný text. Ten varoval (v ukrajinskom, ruskom a poľskom jazyku) návštevníkov webstránok, že ich údaje unikli a že sa majú ,,báť a očakávať to najhoršie".

V čase vyhroteného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou sa objavili dohady, či nejde o dielo ruských hackerov. Hovorca ukrajinského rezortu diplomacie totiž ešte v piatok poukázal na to, že v minulosti malo podobné útoky na svedomí Rusko.

Kybernetický útok
Neprehliadnite

Ukrajinské štátne inštitúcie zasiahol rozsiahly kybernetický útok