Ukrajina v stredu začala vojenské cvičenia zamerané na obranu svojich hraníc s Bieloruskom. Ich súčasťou je aj nácvik protitankových či výsadkových operácií, informuje agentúra Reuters.

Tieto kroky prichádzajú v období zvyšovania ruskej vojenskej prítomnosti v blízkosti ukrajinských hraníc a tiež počas prebiehajúcej migračnej krízy na hraniciach Bieloruska s krajinami EÚ.

Budú využívať drony

Predstavitelia ukrajinskej pohraničnej stráže uviedli, že na tejto „špeciálnej operácii" na hraniciach s Bieloruskom sa zúčastnia okrem armády aj príslušníci Národnej gardy a polície.

„Na monitorovanie situácie budeme aktívne využívať drony," uvádza pohraničná stráž vo vyhlásení.

Ukrajina na hranice rozmiestnila 8 500 vojakov a policajtov. Kyjev sa totiž obáva zatiahnutia do migračnej krízy, z ktorej Európska únia obviňuje režim bieloruského vodcu Alexandra Lukašenka.

Kyjev sa obáva ruského vojenského útoku cez bieloruské hranice

Ukrajina, ktorá sa uchádza o členstvo v NATO, dostala tento rok od Spojených štátov zásielku munície a protitankových striel, čo Moskva následne kritizovala. Kyjev v utorok v rámci balíčka pomoci v hodnote 2,5 miliardy dolárov dostal z USA dve lode, ktoré predtým používala americká pobrežná stráž.

Ukrajinská vojenská rozviedka tvrdí, že počas víkendu zhromaždilo Rusko na spoločných hraniciach viac ako 92 000 vojakov. Údajne sa tak pripravuje na útok, ktorý by sa mal podľa Kyjeva uskutočniť na prelome januára a februára budúceho roka. Kremeľ tieto tvrdenia poprel.

Rusko útočné úmysly popiera

Rusko na ukrajinskú „špeciálnu operáciu" odpovedalo usporiadaním vojenských cvičení v oblasti čiernomorskej námornej základne Novorosijsk východne od Krymu, ktorý v roku 2014 Rusko anektovalo. Stíhačky Suchoj v spolupráci s Čiernomorskou flotilou nacvičovali obranu základne pred leteckými útokmi.

Rusko tvrdí, že presuny vojakov a vojenskej techniky na jeho území sú jeho vnútornou záležitosťou, a popiera akékoľvek útočné úmysly. Moskva obvinila Spojené štáty z provokácie po tom, čo sa tento týždeň americké vojnové lode v Čiernom mori plavili v blízkosti ruského pobrežia.

JB 15 Grodno - Poľskí policajti a príslušníci pohraničnej stráže stoja pri plote s ostnatým drôtom, zatiaľčo migranti z Blízkeho východu a iných krajín, ktorí sa pokúšajú prekročiť hranice z Bieloruska do Poľska, sa zhromažďujú na hranici pri bieloruskej dedine Grodno 9. novembra 2021. Migranti, ktorí sa chcú dostať z Bieloruska do Poľska, sa pokúsili v pondelok na hranici prekonať bariéry, informovali agentúry. Podľa agentúry AP na videozáznamoch, ktoré zverejnili bieloruské médiá, vidno, ako m
Neprehliadnite

Ukrajina zdvojnásobí počet pohraničníkov na hraniciach s Bieloruskom