S plynovými krízami akoby sa vrece roztrhlo, veď vykurovacia sezóna prichádza. Počas posledných týždňov začína Gazprom prikurovať Moldavsku. Ide o veľmi zaujímavú prípadovú štúdiu, ako prebieha rokovanie s monopolným dodávateľom z Ruska, ktorý vie, že nemáte alternatívu.

Prozápadná vláda na východe EÚ

Až do nedávnej minulosti s plynom nebol nijaký problém. Prezidentom Moldavska bol socialista Igor Dodon, ktorý predtým vyhrával voľby na čele Socialistickej strany Moldavskej republiky (PSRM). Ide o populistickú stranu, ktorá je euroskeptická a proruská.

plot
Neprehliadnite

Putin obviňuje Európu a tvrdí, že konflikt na bielorusko-poľských hraniciach sa Ruska netýka

Čo sa však nestalo! V roku 2020 Igora Dodona porazila Maia Sandu z liberálnej a prozápadnej strany Strana akcie a Solidarity (PAS). Tá istá strana v roku 2021 porazila na hlavu veľký spojený blok socialistov a komunistov.

Čo čert nechcel, v septembri sa skončil 5-ročný kontrakt na dodávku plynu s Gazpromom. Ten predĺžil dodávku plynu do konca októbra a zdvihol ceny na takmer 800 USD za 1 000 m3. Nevieme, aké ceny vtedy Gazprom účtoval inde, ale na burze Power Exchange Central Europe boli na konci septembra ceny pod 700 USD.

Ako Gazprom zatlačil na Moldavsko

Pamätáte sa, ako Moskva a Gazprom svorne tvrdili, že je Európa má presedlať na dlhodobé kontrakty, pretože sú stabilnejšie ako tie spotové? Gazprom sa celé týždne pokúšal Moldavsko dotlačiť do podpisu novej dlhodobej zmluvy, ktorá by bola založená na súčasných cenách, ktoré sú v pásme 1 000 – 1 200 USD za 1 000 m3. Moldavsko takéto ceny odmietalo.

Gazprom tvrdí, že mu Ukrajina dlhuje za plyn viac ako 5 miliárd dolárov.
Neprehliadnite

Gazprom začal po páde komunizmu pracovať na obídení Ukrajiny

Gazprom bol s vývojom nespokojný a tak hovorca Sergej Kuprianov ohlásil, že ak Moldavsko nesplatí svoj starý dlh za plyn vo výške 433 miliónov USD, až do decembra nedostane žiadny plyn. Ak sa zarátajú pokuty a penále, dlh vzrastie na 709 miliónov USD. Gazprom obmedzil dodávky plynu o tretinu a Moldavsko vyhlásilo stav núdze. Až 80 percent elektrickej energie totiž pochádza z ruského plynu.

Objem importov plynu do Moldavska
Moldavsko ročne potrebuje približne 3 miliardy m3 plynu. Všetky dodávky pochádzajú z Ruska.

Nie je to prvý krát, čo Moskva použila tento postup. Ukrajina by vedela rozprávať, počas rokov 2006 – 2009 to zažila niekoľko krát. Gazprom zodvihne ceny na niekoľkonásobok, krajina nevie zaplatiť, Gazprom zastaví dodávky. Nech je príčina sporu akákoľvek, Gazprom za nič nemôže, on len otočí kohútikom a následne sú rokovania striktne obchodné, ako zvykne hovorievať.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa