Pre rozsiahly kybernetický útok nefungujú internetové stránky ukrajinského ministerstva zahraničných vecí a ďalších úradov, uviedol podľa agentúry Reuters rezort zahraničia. Jeho hovorca povedal, že je príliš skoro na vyvodzovanie nejakých záverov, ale zároveň pripomenul, že v minulosti mnoho takýchto útokov proti Ukrajine podnikli ruskí hackeri.

Útok už vyšetrujú

Agentúra DPA uvádza, že nie je možné otvoriť napríklad internetové stránky ministerstva energetiky, úradu vlády a záchrannej služby. Útok už začala vyšetrovať zvláštna policajná jednotka. Podľa ukrajinských médií sa na internetových stránkach ministerstva zahraničia pôvodne objavil nápis v ruštine, poľštine a ukrajinčine oznamujúce, že „všetky dáta v počítači sú zničené, nie je možné ich obnoviť".

Napätie v regióne

Incident prišiel v čase silnejúceho napätia v regióne, keď Rusko pri hranici s Ukrajinou zhromaždilo desaťtisíce vojakov. Moskva, ktorá v roku 2014 obsadila a potom anektovala ukrajinský Krym, ale popiera, že by chystala útok proti svojmu susedovi.

JB 28 Petrohrad - Ruský prezident Vladimir Putin počas stretnutia s lídrami SNŠ v rámci neformálneho summitu Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ) v meste Strelna pri Petrohrade 28. decembra 2021. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin attends a meeting of Presidents of ex-Soviet nations which are members of the Commonwealth of Independent States, at Konstantin Palace in Strelna, outside St. Petersburg, Russia, Tuesday, Dec. 28, 2021. (Yevgeny Biyatov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Akým sankciám bude čeliť Rusko, ak zaútočí na Ukrajinu? Američania zverejnili návrh