Demokrati v americkom senáte zverejnili projekt protiruských sankcií, ktoré navrhujú prijať v prípade, že ruské vojská podniknú inváziu na Ukrajinu. Návrh zákona dáva priestor pre sankcie týkajúce sa plynovodu Nord Stream 2, ktorý má privádzať zemný plyn z Ruska do Nemecka, alebo najvýznamnejších ruských bánk.

Zmrazenie majetku aj embargo

Medzi navrhovanými opatreniami, ktoré majú podľa denníka The Washington Post podporu Bieleho domu, je aj zmrazenie majetku prezidenta Vladimira Putina, premiéra Michaila Mišustina a ďalších ruských predstaviteľov a armádnych veliteľov.

Podľa návrhu majú USA v prípade ruskej invázie do susednej krajiny či iného narušenia suverenity Ukrajiny prijať sankcie proti aspoň trom najväčším ruským bankám.

Ministerstvo financií, zahraničia a rozviedky majú predložiť podrobný prehľad o majetku prezidenta Putina, jeho príbuzných a podnikateľov z jeho okolia, na ktoré sa taktiež môžu vzťahovať sankcie.

Denník The New York Times minulý týždeň informoval, že Spojené štáty plánujú aj uvalenie embarga na technológie používané v obrannom aj spotrebiteľskom priemysle, ktoré sú vyrobené alebo navrhnuté v USA. Podľa staršej správy agentúry Reuters by tieto opatrenia mohli mať vplyv napríklad na dovoz smartfónov alebo kľúčových súčiastok lietadiel a automobilov do Ruska.

Trest za Nord Stream 2

V americkom senáte sa má podľa agentúry AP tento týždeň zároveň hlasovať o konkurenčnom návrhu zákona republikánskeho senátora Teda Cruza, ktorý navrhuje uvalenie sankcií na prevádzkovateľa plynovodu Nord Stream 2 bez ohľadu na to, či Rusko podnikne inváziu, alebo nie.

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena aj demokratickí lídri sa snažia zabrániť, aby demokrati za návrh hlasovali, a jeho vyhliadky sú tak neisté.

Moskva v posledných mesiacoch zhromaždila pri hraniciach s Ukrajinou desiatky tisíc vojakov, a vyvolala tak obavy Kyjeva a Západu, že osem rokov po anexii ruského polostrova Krym chystá ďalšiu inváziu do susednej krajiny. Moskva tento scenár popiera, snaží sa ale dosiahnuť záruky od USA a Severoatlantickej aliancie, že Ukrajina nevstúpi do NATO.

Opatrenie cez čiaru

Hovorca Kremľu Dimitrij Peskor vo štvrtok veľmi negatívne ohodnotil aj stredajší návrh amerických činiteľov z Demokratickej strany na odvetné kroky proti Rusku.

,,Zavedenie sankcií proti hlave štátu a hlave Ruska – ešte raz opakujem – je opatrenie, ktoré je cez čiaru, a možno ho zrovnať s rozvratom vzťahov," uviedol Peskov. Zároveň dodal, že to vyzerá ako pokus o vyvolanie tlaku na Moskvu.

Na Kryme operujú neoznačení ruskí vojaci.
Neprehliadnite

Ukrajina tvrdí, že 200 kilometrov od hranice je rozmiestnených vyše stotisíc ruských vojakov