Vstup Ukrajiny do NATO pravdepodobne nebude schválený počas nasledujúcich desiatich rokoch, napísala vo štvrtok agentúra AP s odvolaním sa na zdroj z amerického ministerstva zahraničných vecí oboznámeného so situáciou, ktorý si však neželal byť menovaný.

Mínové pole pre Bidena

Agentúra predmetný zdroj priamo necituje, poznamenáva však, že „akékoľvek rokovania zamerané na vyriešenie komplikovaných sporov medzi Východom a Západom budú pre amerického prezidenta (Joea Bidena) (ako prechádzka) mínovým poľom," všíma si agentúra TASS.

Biden bude musieť nájsť akýsi kompromis medzi túžbou Ukrajiny vstúpiť do NATO a tvrdým postojom Ruska, ktoré to absolútne odmieta, komentuje AP.

Požiadavka ústupkov

Washington môže potenciálne požiadať Kyjev, aby urobil voči Kremľu isté ústupky, uviedol bývalý americký veľvyslanec na Ukrajine Steven Pifer, ktorého cituje AP. Medzi ne by mohla patriť napríklad väčšia autonómia pre proruský región Donbas – čo by zahŕňalo kontrolu miestnych úradov nad zdravotníctvom, políciou a školami, priblížil Pifer.

„Washington však podľa mňa nebude tlačiť na Ukrajincov, aby podnikli kroky, ktoré by ohrozili ich suverenitu alebo schopnosť národnej vlády, pokiaľ ide o prijímanie rozhodnutí," dodal Pifer.

Joe Biden mal počas prejavu zastretý hlas a kašľal, tvrdí, že je iba prechladnutý.
Neprehliadnite

Biden bude volať aj na Slovensko, medzi témami bude Putin aj kauza Ukrajina

Biden a ruský prezident Vladimir Putin sa v utorok rozprávali prostredníctvom videolinku približne dve hodiny.

JB 19 Soči - Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) hovorí s americkým prezidentom Joeom Bidenom počas videohovoru v rezidencii Bočarov Ručei v čiernomorskom letovisku Soči 7. decembra 2021. Očakáva sa, že lídri budú diskutovať o situácii týkajúcej sa Ukrajiny a NATO, informovala agentúra TASS. Online summit sa bude konať v období zvýšeného napätia na Ukrajine, pričom Washington a Moskva sa navzájom obviňujú z vojenských provokácií v tomto regióne. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin
Neprehliadnite

Biden počas virtuálneho summitu varoval Putina pred ekonomickými sankciami

Šéf Bieleho domu varoval Putina pred vážnymi ekonomickými sankciami v prípade ruskej invázie na Ukrajinu. Podľa ďalšieho nemenovaného zdroja – predstaviteľa z prostredia amerického Kongresu – bude americká strana tiež tlačiť na Nemecko, aby zastavilo projekt plynovodu Nord Stream 2 v prípade, že Rusko napadne Ukrajinu.

Putin, naopak, žiadal Bidena o „spoľahlivé a právne záväzné záruky", že NATO sa nebude rozširovať na východ. Ruský prezident podľa Kremľa uviedol, že NATO buduje svoju vojenskú infraštruktúru blízko ruských hraníc. Vyjadrili tiež znepokojenie nad údajnými provokáciami Kyjeva v ukrajinských regiónoch kontrolovaných proruskými separatistami.

Joe Biden mal počas prejavu zastretý hlas a kašľal, tvrdí, že je iba prechladnutý.
Neprehliadnite

Americký prezident sa po bezvýslednom summite s Putinom rozprával s európskymi spojencami