„Globálna rovnováha síl sa mení, pretože Čína sa stáva väčšou a silnejšou vojenskou mocnosťou," povedal generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg podľa agentúry DPA počas stretnutia s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou v Kodani.

Viditeľný Peking

„Čína sa k nám približuje. Vidíme ju v kyberpriestore, vidíme ju vo vesmíre, vidíme ju v Afrike a vidíme ju v Arktíde. A zároveň vidíme, ako sa Peking snaží kontrolovať kritickú infraštruktúru tu v Európe," povedal s odkazom na čínskych telekomunikačných gigantov, ktorí sa angažujú pri výstavbe mobilných sietí piatej generácie (5G).

Systémové výzvy pre medzinárodný poriadok

Aktivity Číny vo všetkých spomínaných oblastiach majú podľa najvyššieho predstaviteľa NATO bezpečnostné dôsledky. DPA pripomenula, že v júni 30-členná aliancia výrazne posilnila svoj kolektívny postoj voči Číne a uviedla, že „správanie sa Pekingu predstavuje systémové výzvy pre medzinárodný poriadok založený na pravidlách".

Tradičným protivníkom transatlantickej obrannej aliancie je aj Rusko. Avšak americký prezident Joe Biden presadzuje, aby spojenci z NATO pozornejšie sledovali Peking, píše DPA.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg
Neprehliadnite

NATO odobralo akreditáciu ôsmim diplomatom, mali pracovať v utajení pre ruské tajné služby

Stoltenberg pricestoval v stredu do Dánska na zasadanie Severskej rady, kde vystúpil s prejavom. Severská rada združuje Dánsko, Nórsko, Švédsko, Fínsko a Island a prevažne autonómne Faerské ostrovy, Grónsko a Alandské ostrovy.

JB 27 Brusel - Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg počas online tlačovej konferencie po videokonferencii s ministrami zahraničných vecí členských krajín NATO v sídle NATO v Bruseli 20. augusta 2021. Spojené štáty chcú ukončiť evakuačnú operáciu na letisku v afganskej metropole Kábul do 31. augusta, informoval v piatok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Severoatlantická aliancia vyzvala v piatok afganské hnutie Taliban, aby umožnilo evakuáciu ľudí z Afganistanu. Zároveň sľúbila, že sp
Neprehliadnite

Šéf NATO Stoltenberg je znepokojený z nových odpaľovacích zariadení pre rakety v Číne