Ukrajina bude môcť od januára dovážať denne osem miliónov kubických metrov plynu z európskeho trhu cez Maďarsko. Oznámil to v stredu ukrajinský štátny prevádzkovateľ plynárenskej prepravnej sústavy GTSOU po podpise príslušnej dohody s maďarským prevádzkovateľom plynovodov FGSZ.

Rozostavaný plynovod Gazprom
Neprehliadnite

Gazprom hrá s Nord Stream 2 vabank, stavil 700 mil. USD

Energetické zabezpečenie 

,,Zavedenie zaručenej dovoznej kapacity z Maďarska prispieva k diverzifikácii zdrojov dodávok plynu ak posilneniu energetického zabezpečenia Ukrajiny," uviedla spoločnosť GTSOU.

Dohoda podľa firmy zvýši zaručenú dovoznú kapacitu Ukrajiny o takmer 30 percent. V súčasnosti môže Kyjev dovážať zhruba 27 miliónov kubických metrov plynu denne cez Slovensko, napísala agentúra Reuters.

plynovod Gazela potrubie
Neprehliadnite

Zima 2021/2022: Vonku sneží, zima duje, Gazprom Európe podkuruje

Ukrajina musí dovozom plynu pokrývať cez 30 percent svojej spotreby. Od roku 2015 nedováža plyn priamo zo susedného Ruska, s ktorým má napäté vzťahy kvôli ruskej anexii Krymu a povstaniu proruských separatistov na východe Ukrajiny.

Gazprom odmieta plniť zásobníky

Ukrajinská energetická spoločnosť Naftogaz v stredu požiadala Európsku komisiu, aby zabránila ruskej plynárenskej firme Gazprom v zneužívaní dominantnej pozície na európskom trhu s plynom.

Šéf Naftogazu Jurij Vitrenko v sťažnosti okrem iného uviedol, že Gazprom odmieta plniť zásobníky v EÚ a využívať kapacity ukrajinskej plynovodnej siete na zvýšenie dodávok do EÚ, hoci Kyjev ponúkol 50-percentné zníženie poplatkov. Gazprom podľa neho tiež blokuje vývoz plynu súkromnými ruskými podnikmi a tranzit plynu zo strednej Ázie do Európy.

Viac o téme: Energetická kríza

KK14 Kyjev - Na archívnej snímke zamestnanec kontroluje ventily plynovodu  na tranzitnom plynovom potrubí 3. januára 2009 v Bojarke, neïaleko Kyjeva. Ukrajinský plynárenský koncern Naftogaz je nesolventný. Nesplatil totiž dlhopisy denominované v eurách v celkovej hodnote 500 miliónov USD (341,46 milióna eur). Ich splatnos vypršala v stredu 30. septembra 2009. Koncern vyhlásil, že rokovania o reštrukturalizácii dlhu nebudú ma žiadny vplyv na tranzit ruského plynu do Európy ani na platby Kyjeva
Neprehliadnite

Ukrajinský Naftogaz žiada Európsku komisiu, aby zasiahla proti ruskému Gazpromu