V rozhovore pre televízny kanál Krym 24 to uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

Podľa Zacharovovej je „Ukrajina napumpovaná zbraňami", pričom nielen v podobe priamych dodávok, ale sú uzavreté aj kontrakty do budúcnosti, pričom „ide o (v dolároch) mnohomiliónové kontrakty".

Ukrajina mala dostať z USA zbrane a muníciu

Agentúra RIA Novosti, ktorá o Zacharovovej vyhlásení informovala, pripomenula, že podľa amerického ministra obrany Lloyda Austina Washington od roku 2014 vyčlenil na podporu ukrajinskej armády viac ako 2,5 miliardy dolárov.

EBE 9 Moskva - Konflikt medzi ukrajinskou armádou a proruskými separatistami na východe Ukrajiny sa podobá na genocídu, uviedol vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin. Na snímke ruský prezident Vladimir Putin počas videostretnutia s členmi prezidentskej rady pre ľudské práva v Moskve 9. decembra 2021. Putin položil otázku týkajúcu sa diskriminácie rusky hovoriaceho obyvateľstva za hranicami Ruska.
Neprehliadnite

NATO by malo oficiálne zrušiť rokovania o vstupe s Ukrajinou a Gruzínskom, žiada Moskva

RIA Novosti dodala, že tento týždeň by Ukrajina mala z USA dostať ručné strelné zbrane a muníciu za 60 miliónov dolárov, ktoré schválil prezident USA Joe Biden.

Americký rozpočet ráta s pomocou Ukrajine

Návrh rozpočtu amerického rezortu obrany pre rok 2022 zahŕňa aj 300 miliónov dolárov na poskytnutie vojenskej pomoci Ukrajine. Rada EÚ navyše 2. decembra pridelila ukrajinskému letectvu pomoc v objeme 31 miliónov eur, dodala RIA Novosti.

Konflikt USA vs Rusko

K napätým vzťahom medzi Západom a Ruskom v súvislosti s hromadením ruských jednotiek na ukrajinskej hranici sa v nedeľu vyjadril aj pápež František, ktorý vyzval na seriózny medzinárodný dialóg s cieľom zmierniť napätie a zabrániť rozpútaniu ozbrojeného konfliktu.

JB 27 Štokholm - Ruský minister zahraničných vecí  Sergej Lavrov (vpravo) a jeho americký rezortný partner Antony Blinken počas ich stretnutia v rámci zasadnutia ministrov zahraničných vecí členských krajín Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v Štokholme 2. decembra 2021. FOTO TASR/AP

US Secretary of State Antony Blinken, left, and Russian Foreign Minister Sergey Lavrov meet on the sidelines of an Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) meeting, in Stockh
Neprehliadnite

Ak Rusko zaútočí na Ukrajinu, Nord Stream 2 nebude, odkazuje Blinken Putinovi

Ukrajina obviňuje Rusko, že na jej hranice presunulo až 100-tisíc vojakov, čo má byť znakom príprav na prípadnú rozsiahlu vojenskú ofenzívu. Rusko popiera, že by plánovalo útok a Kyjev a Spojené štáty viní z destabilizačného konania.

EBE 38 Liverpool - Ministri zahraničných vecí skupiny G7 pózujú v odstupoch pre skupinovú fotografiu v múzeu v Liverpoole v sobotu 11. decembra 2021. Na snímke zľava taliansky minister zahraničných vecí Luigi Di Maio, francúzsky minister pre Európu a zahraničné veci Jean-Yves Le Drian, kanadská ministerka zahraničných vecí Melanie Jolyová, nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková, britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová, japonský minister zahraničných vecí Jošimasa Haj
Neprehliadnite

Krajiny G7 varovali Rusko pred vážnymi následkami, ak zaútočí na Ukrajinu

Moskva tiež tvrdí, že toto nasadenie jej vojakov je obranným manévrom proti možnému ďalšiemu priblíženiu Ukrajiny - niekdajšej sovietskej republiky - smerom k NATO.

KK30 Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj gestikuluje k novinárom počas tlačovej konferencie v Kyjeve 26. novembra 2021. FOTO TASR/AP
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy gestures while speaking to the media during a news conference in Kyiv, Ukraine, Friday, Nov. 26, 2021. (Ukrainian Presidential Press Office via AP)
Neprehliadnite

Ukrajina sa do NATO najbližších desať rokov nedostane, tvrdí anonymný zdroj