Rusi a Fíni z veľkej časti prestali prekračovať svoju spoločnú hranicu, všíma si novinár stanice BBC James Reynolds v súvislosti so zámerom Fínska vstúpiť do Severoatlantickej aliancie.

„Tiché uličky rozprávajú príbeh o zmene života v tomto prihraničnom regióne. Za normálnych okolností by tu boli ruskí turisti, aby si užili príchod jari - plavili sa po jazere Saimaa. Ale Rusi a Fíni z veľkej časti prestali prekračovať hranicu," napísal vo štvrtok Reynolds z mesta Lappeenranta, ktoré leží na brehu jazera Saimaa v juhovýchodnej časti Fínska pri hranici s Ruskom.

„Fínsko sa chystá vstúpiť do NATO. Ide o strategickú zmenu. Ale Fínsko bolo vždy realistické, pokiaľ ide o život vedľa svojho mocného, niekedy hrozivého suseda," uviedol novinár. Podľa neho to pramení z rodinných príbehov, ktoré sa tradujú o zimnej vojne v rokoch 1939-1940, v ktorej Sovietsky zväz napadol a nakoniec zabral a ponechal si asi desať percent fínskeho územia.

Fínsky realizmus

„Realizmus vidíte v pokračujúcom odvode do armády a v pripravených protileteckých krytoch. Fínsko sa čoskoro stane územím NATO, čím sa zdvojnásobí dĺžka hranice medzi NATO a Ruskom. Znamená to, že NATO bude (z Fínska) len dve až tri hodiny jazdy do Petrohradu – rodného mesta Vladimira Putina," priblížil Reynolds.

„Práve to, čomu sa Putin roky snažil zabrániť - expanzii NATO -, je práve to, čo teraz priniesol," dodal novinár BBC.

Ďalšie dôležité správy

Finnish President Sauli Niinisto speaks to media in Helsinki, Finland on Thursday, Aug. 14, 2014. Finnish President Sauli Niinisto will be meeting with his Russian counterpart Vladimir Putin on Friday in Sochi, Russia. The working visit will focus on the Ukraine crisis. (AP Photo/Lehtikuva/Heikki Saukkomaa)  FINLAND OUT
Neprehliadnite

Fínsky prezident a premiérka oficiálne oznámili podporu vstupu do NATO