Je ,,veľmi pravdepodobné", že Fínsko požiada o členstvo v Severoatlantickej aliancii. V pondelkovom rozhovore pre americkú stanicu CNN to povedala fínska ministerka pre európske záležitosti Tytti Tuppurainenová.

Prirodzená odozva

Hoci Helsinki ešte neprijali rozhodnutie vo veci prípadného členstva v NATO, išlo by podľa nej o ,,veľmi prirodzenú odozvu" na vojnu na Ukrajine. Ak Fínsko požiada o vstup do NATO, ministerka dúfa, že ,,ratifikačný proces bude čo možno najrýchlejší".

,,Preferovali by sme, samozrejme, susedské vzťahy (s Moskvou), ktoré by boli založené na priateľstve a spolupráci," uviedla fínska ministerka. ,,Je to však Rusko, ktoré sa dištancovalo od bezpečnostného poriadku a je to Rusko, ktoré začalo vojnu v Európe. Je to Rusko, ktoré napadlo Ukrajinu. Ľudia vnímajú túto novú realitu a nastal preto čas vstúpiť do NATO," uviedla Tuppurainenová.

Vo štvrtok má svoj osobný názor ohľadom prípadného členstva v NATO zverejniť fínsky prezident Sauli Niinistö a očakáva sa, že následne svoju pozíciu ohlási aj premiérka Sanna Marinová. Tuppurainenová pre CNN tiež uviedla, že väčšina politických strán vo Fínsku už otázku členstva v NATO prerokovala. V sobotu majú o svojom stanovisku rozhodovať vládni sociálni demokrati.

Podpora verejnosti

,,Teraz, keď sa líder krajiny chystá urobiť rozhodnutie ohľadom žiadosti o vstup do NATO, môžeme s dobrými argumentmi povedať, že celá krajina je na to pripravená," poznamenala Tuppurainenová s tým, že tento krok má aj silnú podporu fínskej verejnosti.

V reakcii na varovanie Moskvy, že ak Fínsko vstúpi do NATO, Rusko podnikne odvetné opatrenia Tuppurainenová uviedla, že ,,Kremeľ nám nemôže diktovať (naše) rozhodnutia". ,,V súčasnosti vidíme, akou krajinou Rusko je, a aký druh režimu má. Na jeho čele stojí krutý diktátor," uviedla.

Fínsko rovnako ako susedné Švédsko nie jej členskou krajinou NATO. S touto alianciou sú však obe severoeurópske krajiny prepojené už od polovice 90. rokov 20. storočia, a to prostredníctvom programu Partnerstvo za mier. Zúčastňujú sa na spoločných vojenských cvičeniach s NATO, ako aj na mierových misiách vedených Alianciou.

Švédsky minister obrany Peter Hultqvist v utorok pre švédsky rozhlas uviedol, že ak Švédsko a Fínsko vstúpia do NATO, viedlo by to k posilneniu schopností spolupráce severských štátov v oblasti obrany (NORDEFCO), píše agentúra Reuters.

Ďalšie dôležité správy

Fínsko vlajka
Neprehliadnite

Členstvo v NATO podľa prieskumu podporuje 76 percent obyvateľov Fínska