Švédsko a Fínsko zostávajú v úzkom kontakte v súvislosti s rozhodnutím o tom, či vstúpiť do Severoatlantickej aliancie po ruskej invázii na Ukrajinu. V piatok v Helsinkách to vyhlásili ministri zahraničných vecí oboch severských štátov. TASR správu prevzala od agentúry DPA.

Vyjadrenie Fínska

„Bude veľmi dôležité, aby Fínsko a Švédsko mohli prijímať rozhodnutia rovnakým smerom a v rovnakom časovom rámci, samozrejme plne rešpektujúc nezávislosť nášho rozhodovania," povedal šéf fínskej diplomacie Pekka Haavisto po stretnutí so švédskou ministerkou zahraničných vecí Ann Lindeovou.

Fínsko a Švédsko sú blízki partneri NATO, ale zatiaľ nie sú členmi tejto vojenskej aliancie, pripomína DPA.

Najbližšie týždne budú kľúčové

Mnohé nasvedčuje tomu, že dve najsevernejšie krajiny Európskej únie sa rozhodnú v prospech kandidatúry na členstvo v NATO. Najbližšie týždne sa podľa DPA ukážu ako kľúčové.

Švédsky parlament v súčasnosti prehodnocuje švédsku bezpečnostnú politiku, pričom by podľa očakávaní mal poskytnúť k tejto veci správu 13. mája. Nasledujúci deň plánujú predstaviť svoj postoj k tejto záležitosti fínski sociálni demokrati premiérky Sanny Marinovej.

Fínsky prezident Sauli Niinistö plánuje 17. a 18. mája navštíviť Štokholm a stretnúť sa so švédskym kráľom Karolom XVI. Gustávom, dodáva DPA.

Ďalšie dôležité správy

JB 16 Brusel - Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vpravo) pózuje s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom počas mimoriadneho zasadnutia ministrov zahraničných vecí NATO v sídle NATO v Bruseli 4. marca 2022. Mimoriadne zasadnutie Severoatlantickej rady (NAC) na úrovni ministrov zahraničných vecí sa v piatok dopoludnia začalo v bruselskom sídle Severoatlantickej aliancie (NATO). Rokovania sa týkajú krízy, ktorú vyvolala ruská invázia na Ukrajine, informuje spravodajca TAS
Neprehliadnite

Švédsko a Fínsko požiadajú o vstup do NATO súčasne, tvrdia severské médiá