Vlády Švédska a Fínska sa dohodli, že žiadosti o vstup do Severoatlantickej aliancie (NATO) predložia súčasne v polovici mája. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na miestne médiá.

Podľa fínskych bulvárnych novín Iltalehti švédska vláda požiadala Fínsko, aby obe krajiny vyjadrili svoj úmysel spoločne v týždni od 16. do 22. mája. Túto informáciu švédske vládne zdroje potvrdili aj švédskemu bulvárnemu denníku Expressen.

Podpora verejnosti vo Švédsku i v susednom Fínsku pre vstup do NATO po začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu stúpla.

Hoci obe severské krajiny nie sú členmi NATO, s Alianciou úzko spolupracujú, čo okrem iného umožňuje jednotkám NATO usporiadať cvičenia na ich pôde. Helsinki a Štokholm tiež v posledných rokoch výrazne zintenzívnili svoju bilaterálnu obrannú spoluprácu, píše AP.

Ďalšie dôležité správy

U.S. Navy F-18 planes wait for airborne refueling from a KC 10, not shown, during a mission, Tuesday, April 8,  2003. The refueling plane belongs to the 409th U.S. Air Force Expeditionary Group which is based in Burgas, Bulgaria. (AP Photo/Jockel Finck) ma22 Vzdušný priestor nad juhovýchodným Tureckom - Americké bojové lietadlá typu F-18 èakajú 8. apríla 2003 poèas misie na doplnenie zásob paliva vo vzduchu zo zásobovacieho stroja KC 10. Zásobovacie lietadlo patrí k 409. expediènej skupine ameri
Neprehliadnite

Lietadlá NATO, Fínska a Švédska mali spoločné cvičenie nad Estónskom