Fínsko takmer určite požiada o členstvo v Severoatlantickej aliancii (NATO), uviedla v nedeľu švédska ministerka zahraničných vecí Ann Lindeová. Informovala o tom agentúra Reuters.

Napätie by sa zvýšilo

Ruská invázia na Ukrajinu viedla vo Švédsku i Fínsku k diskusii a prehodnocovaniu dlhoročného presvedčenia, že vojenská neutralita je najlepším spôsobom, ako zaistiť národnú bezpečnosť, pripomína Reuters.

,,Viac-menej vieme, že (Fíni) požiadajú o členstvo v NATO. A to zmení celú rovnováhu... Ak by jedna za našich krajín vstúpila, vieme, že by sa zvýšilo napätie," povedala Lindeová pre švédsku verejnoprávnu televíziu SVT.

Podobné rozhodnutia v rovnakom čase

Na otázku, či si myslí, že Fínsko vstúpi do NATO, ministerka odpovedala: ,,Myslím si, že to môžete povedať celkom s istotou."

Očakáva sa, že obe krajiny dospejú k rozhodnutiam o podaní žiadostí o vstup do NATO v najbližších týždňoch.

Fínsky minister zahraničných vecí Pekka Haavisto v piatok povedal, že dúfa, že Fínsko a Švédsko urobia podobné rozhodnutia v rovnakom čase.

Ďalšie dôležité správy

KK42 Helsinki - Zľava fínsky minister zahraničných vecí Pekka Haavisto a fínsky minister obrany Antti Kaikkonen prezentujú správu o zmenách v zahraničnej a bezpečnostnej politike Fínska po invázii Ruska na Ukrajine, 13. apríla 2022 v Helsinkách. FOTO TASR/AP
From left, Finland's  Foreign Minister Pekka Haavisto and Defence Minister Antti Kaikkonen present the report on changes in the foreign and security policy environment of Finland after Russia's attack to Ukraine in Helsinki, Finland, Wednesd
Neprehliadnite

Švédsko a Fínsko sa rozhodujú či vstúpia do NATO po ruskej invázii na Ukrajinu