Fínsky prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová v spoločnom vyhlásení vo štvrtok oficiálne oznámili, že podporujú vstup svojej krajiny do NATO. Informuje o tom TASR podľa správy agentúry AP.

„Členstvo v NATO by posilnilo bezpečnosť Fínska. Ako člen NATO by Fínsko posilnilo celú túto obrannú alianciu. Fínsko musí bezodkladne požiadať o členstvo v NATO. Veríme, že potrebné kroky na štátnej úrovni, aby k tomuto rozhodnutiu došlo, budú vykonané v najbližších dňoch," uvádza sa v spoločnom vyhlásení prezidenta a premiérky zverejnenom na internetovej stránke prezidenta.

Ako vysvetľuje AP, toto oznámenie znamená, že Fínsko prakticky s určitosťou požiada o vstup do NATO, i keď si to bude vyžadovať ešte niektoré konkrétne kroky.

Ďalšie dôležité správy

PK 6 Tokio - Na snímke fínska premiérka Sanna Marinov počas stretnutia s japonským premiérom Fumiom Kišidom v Tokiu 11. mája 2022. FOTO TASR/AP

Finland's Prime Minister Sanna Marin speaks during a joint press announcement with Japan's Prime Minister Fumio Kishida (not pictured) at Kishida's official residence in Tokyo, Wednesday, May 11, 2022. (Franck Robichon/Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Ak vstúpime do NATO, bude to pre bezpečnosť našich občanov, vyhlásila fínska premiérka