Americká spoločnosť Dell Technologies v pondelok oznámila, že zruší približne 6 650 pracovných miest alebo približne 5 percent svojej globálnej pracovnej sily. Dôvodom je klesajúci dopyt po osobných počítačoch, informuje Bloomberg News.

Zvýšenie efektívnosti

Jeden z prevádzkových riaditeľov Jeff Clarke v správe pre zamestnancov napísal, že podmienky na trhu sa naďalej zhoršujú a budúcnosť je neistá. Uviedol pritom, že predchádzajúce opatrenia na znižovanie nákladov vrátane pozastavenia náboru zamestnancov a obmedzenie cestovania už nestačia.

Reorganizácia a znižovanie počtu pracovných miest sú príležitosťou na zvýšenie efektívnosti, povedal hovorca spoločnosti pre Bloomberg News.

Po náraste dopytu po počítačoch počas pandémie ochorenia covid-19, ktorá priniesla prácu a štúdium na diaľku, zaznamenali Dell a ďalší výrobcovia pokles dopytu. Podľa analytickej spoločnosti IDC predbežné údaje ukazujú, že dodávky osobných počítačov vo 4. štvrťroku 2022 prudko klesli.

Spomedzi veľkých spoločností zaznamenal najväčší pokles práve Dell, až o 37 percent, uviedla IDC. Dell pritom generuje približne 55 percent svojich príjmov z predaja počítačov.

Konkurencia očakáva recesiu

V uplynulých mesiacoch zasiahla celý technologický sektor vlna prepúšťania. Mnohí konkurenti Dell rušia pracovné miesta. Spoločnosť HP už vlani v novembri oznámila zníženie počtu zamestnancov o 6 000. Cisco Systems a International Business Machines (IBM) uviedli, že prepustia približne 4 000 ľudí.

Aj Microsoft a Amazon.com nedávno zrušili tisíce pracovných miest, aby prekonali pokles dopytu, keďže spotrebitelia aj firmy obmedzujú svoje výdavky v dôsledku vysokej inflácie a rastúcich úrokových sadzieb.

Celkovo technologický sektor oznámil v roku 2022 prepustenie 97 171 pracovníkov, podľa poradenskej spoločnosti Challenger, Grey & Christmas Inc. V januári dosiahlo prepúšťanie v technologických firmách v USA druhé najrýchlejšie tempo v histórii, keďže firmy sa pripravujú na možnú recesiu.

Po znížení počtu pracovných miest bude počet zamestnancov spoločnosti Dell so sídlom v Round Rock v Texase najnižší za minimálne šesť rokov. Podľa odhadov má spoločnosť len približne jednu tretinu zamestnancov v USA.

Ďalšie dôležité správy

Google
Neprehliadnite

Šetriť všade, škrtať vo veľkom. Giganti prepustia desaťtisíce ľudí, vlna sa valí i na Európu