Hudobná streamovacia služba Spotify v pondelok oznámila, že prepustí šesť percent svojej globálnej pracovnej sily, čo je asi 600 ľudí. Zaradila sa tak k ďalším technologickým spoločnostiam, ktoré v dôsledku zhoršeného ekonomického výhľadu prikročili k redukcii pracovných miest.

Výkonný riaditeľ spoločnosti Daniel Ek oznámil reštrukturalizáciu v správe zamestnancom, ktorú zverejnili aj online. V rámci zmien, ktoré zahŕňajú aj reorganizáciu manažmentu, „a aby sme dostali naše náklady viac pod kontrolu, sme spravili zložité rozhodnutie zredukovať počet našich zamestnancov“, napísal Ek.

Veľké technologické spoločnosti ako Amazon, Microsoft a Google tento mesiac ohlásili rušenie desiatok tisíc pracovných miest v reakcii na ústup rozmachu, ktorý odvetviu priniesla pandémia Covid-19.

Chce meniť biznis model

Spotify sídliaci v Štokholme profitoval z pandemických lockdownov, pretože ľudia zavretí doma častejšie vyhľadávali zábavu online. Ek však naznačil, že biznis model spoločnosti, ktorá sa dlhodobo zameriavala na rast, sa musí zmeniť.

Spoločnosť sa podľa neho rozhodla zrušiť asi šesť percent svojej globálnej pracovnej sily. Ek síce neuviedol konkrétny počet prepustených, no hovorca spoločnosti neskôr informoval, že by ich malo byť 600, keďže v poslednej štvrťročnej správe Spotify uvádzal, že má 9 808 zamestnancov.

„Beriem plnú zodpovednosť za kroky, ktoré nás sem dnes dostali,“ skonštatoval tiež Ek. Agentúra AP pritom upozorňuje, že aj napriek najnovšiemu prepúšťaniu je väčšina technologických spoločností stále väčšia, ako boli pred troma rokmi. Spotify mal napríklad v roku 2019, pred začiatkom pandémie 4 405 zamestnancov.

Ďalšie dôležité správy

KK25 New York - Na archívnej snímke z 10. noevmbra 2016 ľudia kráčajú okolo nápisu Microsoft v New Yorku. Pokračujúci boom v oblasti cloudových služieb podporil výsledky amerického koncernu Microsoft vo 4. kvartáli fiškálneho roka 2020/21, ktoré prekonali očakávania Wall Street. FOTO TASR/AP
FILE - In this Nov. 10, 2016, file photo, people walk past a Microsoft office in New York. Three tech companies that have amassed unparalleled influence while reshaping the way we live released their latest
Neprehliadnite

Microsoft plánuje zrušiť tisícky pracovných miest. O zamestnanie môže prísť 11-tisíc ľudí