Najväčšia európska softvérová spoločnosť SAP chce v rámci reštrukturalizácie zrušiť asi 3-tisíc pracovných miest. To predstavuje zhruba 2,5 percenta jej celkovej pracovnej sily, oznámila dnes firma. Pripojila sa tým k rade ďalších technologických podnikov, ktoré znižovaním počtu zamestnancov reagujú na zhoršené hospodárske vyhliadky. Časť zamestnancov prepustí aj technologická firma IBM, zbavuje sa niektorých aktív.

Reštrukturalizácia SAP

„Tento proces bude chvíľu trvať,“ povedal k plánovanému rušeniu pracovných miest finančný riaditeľ SAP Luka Mucic. „V roku 2023 očakávame iba miernu úsporu nákladov, v roku 2024 potom výraznejšiu,“ dodal.

Cieľom reštrukturalizácie je podľa firmy zamerať pozornosť na kľúčové aktivity v oblasti cloudových služieb. V tejto súvislosti SAP plánuje aj predaj svojho zvyšného podielu v spoločnosti Qualtrics International, uviedla agentúra Bloomberg.

IBM sa tiež zbavuje aktív

Americká spoločnosť International Business Machines (IBM) prepustí 3 900 zamestnancov, asi 1,5 percenta pracovnej sily. Technologická firma sa zbavuje niektorých aktív, krok v prvom štvrťroku vyústi do mimoriadnych nákladov 300 miliónov dolárov. Spoločnosť to uviedla v stredu, keď oznámila hospodárske výsledky za vlaňajší štvrtý štvrťrok.

Finančný riaditeľ James Kavanaugh povedal, že spoločnosť je stále „odhodlaná prijímať zamestnancov pre výskum a vývoj zameraný na klientov“. Akcie IBM po skončení stredajšieho obchodovania klesli o dve percentá, a vymazali tak skoršie zisky z prevažne pozitívnych hospodárskych výsledkov.

„Zdá sa, že trh je sklamaný rozsahom ohláseného znižovania počtu pracovných miest, ktoré predstavuje iba 1,5 percenta pracovnej sily,“ uviedol hlavný analytik spoločnosti Investing.com Jesse Cohen. „Investori dúfali v rozsiahlejšie opatrenia zamerané na zníženie nákladov,“ dodal.

Tržby IBM vo štvrtom kvartáli stagnovali na 16,69 miliardy dolárov, analytici odhadovali tržby 16,40 miliardy dolárov. Za celý rok 2022 zaznamenala IBM rast tržieb o 5,5 percenta, čo je najviac za posledných desať rokov.

Ďalšie dôležité správy

WA 33 archív Denver - Na archívnej snímke z 9. februára 2019 logo amerického výrobcu elektromobilov Tesla na predajni v Denveri. Americký výrobca Tesla zvýšil cenu svojich Modelov X Long Range a Modelov S Long Range o 5000 USD. Automobilka informáciu uverejnila v sobotu 23. októbra 2021 na svojej webovej stránke. FOTO TASR/AP

FILE - This Feb. 9, 2019, file photo shows a sign bearing the company logo outside a Tesla store in Cherry Creek Mall in Denver. A driver was behind the wheel when a Tesla
Neprehliadnite

Tesla zaznamenala v poslednom kvartáli roka rekordné tržby