Do prepúšťania zamestnancov sa po internetových gigantoch púšťa aj prvá firma v oblasti elektroniky, legendárny Philips. Holandská firma, ktorá je okrem elektrotechniky aktívna aj v segmente zdravotníckych technológií, koncom januára oznámila rozhodnutie zrušiť celkovo 6 000 pracovných miest.

Je to primárne reakcia na straty spôsobené stiahnutím dýchacích prístrojov z trhu, ktoré firmu stáli dramatických 70 percent trhovej hodnoty. Tritisíc miest zruší Philips už tento rok a rovnaký počet pozícií potom bude postupne zredukovaných do roku 2025.

Ventilátory poslali Philips nadol

Philips veľmi tvrdo doplatil na nútené stiahnutie miliónov ventilátorov používaných na liečbu spánkového apnoe z trhu. Príčina znie ako zlý vtip, keďže išlo o penu v týchto prístrojoch, čiže konštrukčne bezvýznamnú časť zložitého stroja. Philips totiž prišiel na to, že by mohla byť pre pacientov toxická.

Philips už v októbri minulého roka avizoval „zosekanie“ 5 percent pracovnej sily, čiže 4 000 zamestnancov, a v dôsledku problémov s ventilátormi toto číslo navýšil o ďalších 2 000 miest.

Generálny riaditeľ spoločnosti Roy Jakobs priznal, že Philips v dnešnej situácii nedokáže naplno využiť svoju trhovú pozíciu, keďže musí riešiť viacero prevádzkových výziev.

Philips si od tohto kroku sľubuje vyššiu bezpečnosť pre pacientov a takisto aj nárast kvality poskytovaných služieb. Holanďania sa budú takisto sústrediť na nárast spoľahlivosti dodávateľského reťazca.

Výkonnosť Philips za posledných 5 rokov
Zdroj: Google
Výkonnosť Philips za posledných 5 rokov

Trh zostáva náročný, Philips bude naďalej pod tlakom

Philips v poslednom kvartáli 2022 vykázal zisk EBITA vo výške 651 miliónov eur. Na porovnanie – rok predtým dosiahol takmer navlas rovnaký výsledok (647 miliónov). Pritom analytici boli oveľa skeptickejší a očakávali pokles zisku na 428 miliónov eur. Dôvodom bol aj nedostatok komponentov, ktorými firma trpela po väčšinu roka.

V poslednom kvartáli však tieto problémy ustúpili a firma zaznamenala nárast tržieb o 3 percent. Avšak celoročne to nestačilo na udržanie rastovej krivky a výsledkom roka 2022 je pokles tržieb o 3 percentá. A Philips je naďalej pesimistický, keď tvrdí, že dodávateľský trh zostáva náročný a bude sa zlepšovať len veľmi pomaly.

Ešte pred Philipsom oznámili veľké vlny prepúšťania tech spoločnosti ako Meta, Microsoft a Amazon. V ich prípade však ide nielen o reakciu na nižšie tržby, ale aj o korekciu výrazného nárastu poštu zamestnancov z pandemického obdobia, ktorá sa takpovediac prežila. Každopádne, všetky tieto prepúšťania majú jedno spoločné: opäť zvýšiť ziskovosť. Preto ich investori a analytici vo všeobecnosti vnímajú ako krok správnym smerom.

Olívia Lacenová

Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora