Rok 2023 nepatril na finančných trhoch k tým vydareným. Prispel k tomu nielen vojenský konflikt na Ukrajine, ale aj vysoká inflácia, spomaľovanie rastu celosvetovej ekonomiky a vyhliadka recesie v blízkej budúcnosti.

Vzácne kovy na začiatku roka reagovali rastom, avšak v ďalších mesiacoch ich pre uťahovanie menovej politiky postihli výpredaje.

Karta sa však – zdá sa – začína v posledných týždňoch obracať. Kým od apríla do konca októbra zlato klesalo, v posledných týždňoch smeruje opäť nahor.

Zlato za posledných päť rokov celkovo posilnilo o tretinu

Za necelé dva mesiace narástla cena futures kontraktu na zlato s dodaním vo februári 2023 z 1 664 dolárov na 1 806 dolárov za uncu, čo znamená plus 8,5 percenta.

Pritom zlato prosperuje aj v horizonte posledných piatich rokov. Aj napriek poklesu z úvodu tohto roka je vo výraznom celkovom pluse. V roku 2017 stála unca zlata na úrovni 1 346 dolárov, čo voči dnešnej cene znamená hodnotu zvýšenú o 34 percent.

Striebro v posledných týždňoch predbehlo zlato v tempe rastu

Na trhoch cenných kovov striebro zvyčajne kopíruje vývoj zlata. A je tomu tak aj dnes. Hodnota futures kontraktu na striebro s dodaním v marci 2023 za posledné týždne vzrástla z 19 dolárov na 23,4 dolárov za uncu, čo znamená 22-percentný nárast.

Rastovú krivku zlata teda striebro nielen kopírovalo, ale v tempe rastu aj zásadne predstihlo. Pri pohľade päť rokov naspäť vidíme 34,6-percentné zhodnotenie z pôvodných 17 dolárov za uncu na dnešnú hodnotu. To je zhodnotenie, ktoré je úplne identické ako pri zlate.

Zatiaľ to vyzerá tak, že záverečný štvrťrok v roku, ktorý je zvyčajne pre finančné trhy plusový, pomáha aj cenám dvoch najpopulárnejších drahých kovov. Testom správnosti však bude, či v rastovej krivke zostanú aj počas budúceho roka. Striebro aj zlato zatiaľ ešte nie sú na dohľad historických maxím, ak by však vývoj pokračoval tak ako v posledných týždňoch, mohli by ich už pomerne skoro prekonať.

Olívia Lacenová

Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora

 
China Daily Life Amid Global Pandemic
Neprehliadnite

Budúci rok hrozí globálna recesia. Rast globálnej ekonomiky, najmä Ázie, ale nezastaví