V rebríčku najhodnotnejších firiem sveta už dlhé roky dominujú technologické spoločnosti. Na čele rebríčka firiem podľa trhovej kapitalizácie firmy sa za posledné roky vystriedali Amazon, Microsoft a Apple. Jedinou výnimkou bola líderská pozícia ropného gigantu Saudi Aramco z úvodu apríla tohto roka.  Inak patrí pozícia lídra firme od 2. štvrťroku 2020 firme Apple. Otázkou zostáva, čo s touto situáciou urobí plošné oslabovanie technologických firiem na burzách.

Nižší pokles akcií ako konkurenti

Úvodom apríla sme videli za poslednú dekádu nevídanú zmenu: na čele rebríčka najhodnotnejších firiem sveta podľa trhovej kapitalizácie bola iná ako technologická firma. Konkrétne pre prudký nárast cien ropy po ruskej invázii na Ukrajinu sa na pozíciu č.1 dostal úvodom apríla 2022 ropný gigant Saudi Aramco. S poklesom ceny ropy z absolútnych maxím v tomto roku o pozíciu prišlo a na čelo sa opäť dostal Apple.

Pritom aj v tomto roku Apple v hodnote akcií strácal. Od úvodu roka podnes si odpísal 17 percent, rovnako ako index S&P 500. Konkurenti Apple ako Amazon a Microsoft sa však prepadli od svojich vrcholov viac, až o 20 percent.  Inak povedané, aj z celkového poklesu trhu dokázal Apple vyťažiť viac a udržať si náskok pred konkurenciou. Dokonca úvodom marca 2022 Apple prekonal valuáciu na úrovni 3 biliónov USD. To všetko v čase poklesu trhov a všeobecnej neistoty v znamení vojny na Ukrajine, rastu inflácie a spomaľovania rastu globálnej ekonomiky.

Apple sa drží jasne na čele

V čase písania tohto komentára dosahoval Apple trhovú kapitalizáciu na úrovni 2,26 bilióna USD a s týmto číslom je jasne na čele rebríčka najhodnotnejších spoločností na burze. Pre porovnanie, druhé miesto aktuálne patrí ďalšiemu tech gigantovi Microsoft s 1,83 bilióna USD a na treťom mieste je dnes najväčšia ropná spoločnosť sveta Saudi Aramco s ocenením 1,80 bilióna USD. Na štvrtom mieste je s veľkým odstupom Amazon s valuáciou 908 miliárd USD.

Zoznam najhodnotnejších spoločností podľa trhovej kapitalizácie z konca apríla 2022 v miliardách dolárov

Statistic: The 100 largest companies in the world by market capitalization in 2022 (in billion U.S. dollars) | Statista
Find more statistics at Statista

Apple kraľuje vďaka neustálemu rastu

V čom sa skrýva tajomstvo úspechu Apple? Je to predovšetkým dlhodobý rýchly rast, ktorý ho drží na výslní. Vo štvrtom fiškálnom štvrťroku 2022 (ktorý v prípade Apple skončil 24.9. 2022) sa tržby Apple dostali na 90,1 miliardy USD, čo je medziročný nárast o 8 percent. Čistý príjem sa vyšplhal na 20,721 miliárd USD, a tým je o kúsok, ale predsa vyšší v rovnakom období v roku 2021. A záver kalendárneho roka so silnými predajmi kvôli vianočnému obdobiu sľubuje opäť dobré výsledky.

Pozornosť sa sústreďuje na záver roka

Úspech tejto americkej firmy podčiarkuje jej stabilita. Nie je náhodou, že práve Apple sa stal prvou verejne obchodovanou firmou v USA, ktorá prekonala valuáciu v objeme 1 bilióna dolárov. Stalo sa tak 2. augusta 2018. A Apple si stále udržiava pred konkurenciou udržiava slušný náskok. Aj keď na trhoch aktuálne panuje istá skepsa ohľadom ďalšieho vývoja globálnej ekonomiky, štatisticky zvykli trhy v poslednom kvartáli roka väčšinou rásť. Uvidíme, či sa to potvrdí aj tento rok a či si Apple udrží svoju líderskú pozíciu.

Autorka je hlavná analytička Wonderinterest Trading

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora