Americká spoločnosť Apple plánuje v budúcom štvrťroku znížiť výrobu svojich prístrojov iPhone SE oproti pôvodnému plánu o 20 percent. Je to jeden z prvých signálov, že vojna na Ukrajine a hroziaca inflácia začali znižovať dopyt spotrebiteľov po elektronike. Napísal to denník Nikkei Asia s odvolaním sa na informované zdroje. Firma taktiež zníži výrobu slúchadiel AirPods.

Slabčí dopyt

Apple uviedol svoj iPhone SE na trh pred necelými troma týždňami. Je to prvý lacný telefón firmy určený pre siete piatej generácie (5G). Firma teraz oznámila niekoľkým dodávateľom, že chce znížiť výrobné objednávky na budúci štvrťrok približne o dva až tri milióny kusov s odkazom na slabší dopyt, než čakala.
Apple pre tento rok tiež znížil objednávky slúchadiel AirPods o viac ako desať miliónov kusov, pretože predpovedá slabý dopyt a chce znížiť zásoby. Vlani podľa údajov firmy Counterpoint Research predal Apple zhruba 76,8 milióna slúchadiel. Tento rok by ale podľa zdrojov mohol predaj v porovnaní s minulým rokom klesnúť.

Apple tiež požiadal dodávateľa o zníženie výroby celého radu prístrojov iPhone 13 oproti pôvodnému plánu o milióny kusov. Dôvodom je úprava podľa sezónneho dopytu.

Tlak na technologický priemysel

Tieto kroky jedného z najväčších svetových odberateľov čipov a súčiastok upozorňujú na rastúci tlak na technologický priemysel po vypuknutí rusko-ukrajinskej vojny, ktorá ešte zhoršila dlhodobý nedostatok čipov. Problémy s čipmi zasiahli množstvo odvetví, od chytrých telefónov, cez osobné počítače po automobilky.

Niekoľko vlád, od USA a EÚ po Japonsko, Južnú Kóreu a Taiwan, uvalilo na Rusko ekonomické sankcie kvôli jeho invázii na Ukrajinu. Dodávateľským reťazcom otriasli turbulencie na trhoch s ropou, energiou a surovinami. Hroziaca inflácia potom ďalej ohrozuje životné náklady ľudí a vytvára obavy z ďalšieho vývoja dopytu po spotrebnej elektronike a ďalších produktoch.

Podľa jedného z vedúcich pracovníkov dodávateľa firmy Apple nie je prekvapujúce, že spoločnosť vidí budúci štvrťrok konzervatívne. „Vojna ovplyvnila výdavky na európskych trhoch. Je pochopiteľné, že (spotrebitelia budú) šetriť peniaze na potraviny a kúrenie," povedal Nikkei Asia.

Zníženie objemu výroby

Rozhodnutie Applu, lídra v odvetví spotrebnej elektroniky, znížiť objem výroby u nového prístroja iPhone by mohlo vyvolať reťazový efekt u ďalších výrobcov spotrebnej elektroniky, aby aj kvôli neistote na trhu znížili výrobné objednávky a upravili svoje zásoby.

Analytik Counterpoint Research Brady Wang uviedol, že celý trh so šikovnými prístrojmi má neprimerane vysoké zásoby a bude musieť prejsť korekciou. „Vidíme, že koncový dopyt po smartfónoch je pomerne slabý. Navyše rusko-ukrajinská vojna bude mať pravdepodobne vedľajší vplyv na celý európsky trh a ďalší spotrebiteľský dopyt," povedal Wang Nikkei Asia.

Apple sa k správe odmietol vyjadriť, uviedla agentúra Reuters.

Ďalšie dôležité správy

KK22 New York - Na snímke prvý zákazník drží nový iPhone 13 pred obchodom spoločnosti Apple počas prvého dňa predaja 24. septembra 2021 v New Yorku. FOTO TASR/AP
Customers line-up for the iPhone 13 outside the Apple store, on its first day of sale, in New York, Friday, Sept. 24, 2021. (AP Photo/Richard Drew)
Neprehliadnite

Spoločnosť Apple zastavila v Rusku predaj všetkých svojich produktov