Americká spoločnosť Apple oznámila, že úplne pozastavuje predaj svojich produktov v Rusku v reakcii na ruskú vojenskú agresiu voči Ukrajine. Informovala o tom agentúra AFP.

K podobnému kroku z rovnakých dôvodov pristúpila aj veľká nadnárodná spoločnosť ExxonMobil. V utorok uviedla, že postupne ukončí svoje aktivity pri ťažbe ropy pri Sachaline a že už v Rusku nebude investovať nijaké ďalšie prostriedky.

Ďalšia veľká americká spoločnosť Boeing krátko nato oznámila, že pozastavuje technickú podporu pre ruské letecké spoločnosti, ako aj fungovanie svojej pobočky v Moskve. Podľa AFP môže tento krok tvrdo postihnúť ruské aerolínie Aeroflot, ktoré prevádzkujú Boeingy 737 a 777.

„Pozastavili sme predaj všetkých produktov v Rusku. (Už) minulý týždeň sme zastavili všetok export našich produktov do tejto krajiny," uvádza sa vo vyhlásení Apple, ktoré zverejnili americké médiá.

Spoločnosť zároveň oznámila, že v Rusku obmedzuje Apple Pay aj ďalšie svoje služby a že zablokovala sťahovanie aplikácií ruských štátnych médií RT a Sputnik mimo územia Ruska.

„Sme hlboko znepokojení z ruskej invázie na Ukrajinu a stojíme pri všetkých ľuďoch, ktorí trpia v dôsledku súvisiaceho násilia. Podporujeme úsilie humanitárnych organizácií, poskytujeme pomoc potrebnú pri vznikajúcej utečeneckej kríze," píše sa vo vyhlásení firmy Apple.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajina
Neprehliadnite

Ukrajinský konflikt naživo: O mestá prebiehajú tvrdé boje. Ropa rastie nad 110 dolárov