Najhodnotnejšie firemné značky majú sídlo v Severnej Amerike, aktuálne je na čele tohto prestížneho rebríčka je technologický gigant spoločnosť Apple. Táto firma už dokázala počas prvého obchodovacieho dňa v roku 2022 dosiahnuť hodnotu troch miliárd dolárov. Aktuálne je hodnota tejto firmy zhruba 2,85 bilióna dolárov.

Najhodnotnejšie značky, ktoré sú doma v iných kútoch sveta nie sú zďaleka tak hodnotné. Najbližšie zo všetkých má k spoločnosti Apple ázijský gigant Saudi Aramco. Je to ropná spoločnosť zo Saudskej Arábie a jej hodnota je aktuálne 1,98 bilióna dolárov. To je zhruba 69,5 percenta hodnoty spoločnosti Apple.

Až za Áziou nasleduje Európa. Najhodnotnejšou európskou firmou je spoločnosť LVMH, ktorá podniká s luxusným tovarom. Táto spoločnosť zastrešuje napríklad značky Louis Vuitton a Christian Dior. Hodnota tejto firmy je 408 miliardy dolárov, hodnota tejto firmy je teda zhruba len 14,3 percenta spoločnosti Apple.

Najhodnotnejšou spoločnosťou v rámci regiónu Austrálie a Oceánie je ťažobný gigant BHP. Kapitalizácia tejto firmy sa šplhá na 240,7 miliardy dolárov, teda 8,5 percenta hodnoty globálnej jednotky.

V regióne Južnej Ameriky je najväčšou brazílska energetická spoločnosť Petrobras s hodnotou 86,7 miliardy dolárov. Táto spoločnosť teda dosahuje tri percentá veľkosti firmy Apple.

Najmenšou spomedzi regionálnych jednotiek je africká firma Naspers. Táto spoločnosť má hodnotu 34,3 miliardy dolárov, čo je len 1,2 percenta spoločnosti amerického technologického obra.

Infographic: Apple vs. the World | Statista You will find more infographics at Statista

Ďalšie dôležité správy

Na snímke riaditeľ Asociácie obchodníkov s cennými papiermi, Róbert Kopál.
Neprehliadnite

Riaditeľ AOCP Kopál: Žili sme si nad pomery, budúca kríza môže byť o to horšia