Odvolanej vláde Eduarda Hegera sa v poslednej chvíli podarilo dohodnúť so stranou Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá jej pomohla schváliť rozpočet na rok 2023. V konflikte medzi bývalým ministrom financií Igorom Matovičom a predsedom strany SaS Richardom Sulíkom je však ťažké hľadať víťaza. Ak ho ale konflikt predsa len má, podľa politológa Radoslava Štefančíka sedí v opozičných radoch a určite nie v koalícii.

Porazeným je však jednoznačne volič, ktorý volil pravicové politické strany s vierou, že po vláde Roberta Fica a Petra Pellegriniho bude čakať Slovensko slušný štýl politiky. Bohužiaľ, tieto očakávania sa nenaplnili. „Igor Matovič je skutočne vulgárnym politikom. Používa tie isté populistické nástroje komunikácie, ako Ľuboš Blaha, Robert Fico či Milan Uhrík," povedal R. Štefančík v diskusnej relácii týždenníka Plus 7 dní.

Zrekonštruujú vládu?

Po páde vlády Eduarda Hegera je čoraz pravdepodobnejšie, že do nasledujúcich volieb dovládne vláda zrekonštruovaná na základe pôvodnej koalície. Strana SaS však deklarovala, že do koalície sa do nasledujúcich parlamentných volieb nemieni vrátiť a zotrvá v opozícii. A to aj napriek tomu, že sa jej podarilo presadiť vlastné podmienky pri úprave štátneho rozpočtu na budúci rok. Pokiaľ sa scenár naplní, Slovensko bude mať opäť menšinovú vládu.

Podľa R. Štefančíka však existujú štáty, v ktorých menšinové vlády fungujú bez problémov. „V škandinávskych krajinách fungujú menšinové vlády. Problém je v tom, že je tam úplne iná politická kultúra, ako u nás. U nás je tá kultúra založená skutočne na konflikte, na problémoch, ktoré sa javia ako neprekonateľné," dodal odborník, ktorý si nevie predstaviť, že menšinová vláda by mohla fungovať bez výrazných konfliktov. A to ani vtedy, keby v nej Igor Matovič nefiguroval. „Igor Matovič neodchádza z politiky, neodchádza z čela hnutia OĽaNO. Ostane poslancom, ostane šéfom najsilnejšieho straníckeho poslaneckého klubu a ja si neviem predstaviť, že bude niekde sedieť v kúte a šúchať ticho nohami pod stolom," doplnil politológ.

V parlamente sa nezmení

V poslaneckých laviciach sa správanie Igora Matoviča podľa R. Štefančíka s najväčšou pravdepodobnosťou nezmení. „Myslím si, že Igor Matovič je neriadená strela slovenskej politiky a nevidím dôvod, prečo by sa mal nejakým spôsobom zmeniť. Možno to opäť bude navonok chvíľu fungovať, ale opäť príde deň, keď toho starého Igora Matoviča zažijeme znovu," vysvetlil.

Podľa medializovaných informácií by však rezort financií mohol viesť štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek, ktorý sa podľa I. Matoviča často spolupodieľal na príprave návrhu štátneho rozpočtu či rôznych opatrení v rámci rezortu financií. Po odchode I. Matoviča z ministerstva financií však bude rezort dočasne viesť E. Heger. Opozícia ho však často kritizuje, že je iba predĺženou rukou Igora Matoviča.

Podľa R. Štefančíka je ťažké predpovedať, či vedenie rezortu financií čaká po odchode I. Matoviča zmena. Odborník tvrdí, že E. Hegera riadi Igor Matovič, a že E. Heger nikdy nevyšiel z jeho tieňa a vždy sa pohybuje niekde v jeho pozadí. Potvrdzuje to aj komunikácia dôležitých tém v minulosti, ktoré na tlačových konferenciách prezentoval primárne I. Matovič, pričom E. Heger stál niekde v pozadí.

Odborník sa domnieva, že nemožno vylúčiť, že I. Matovič si po odstúpení z funkcie premiéra vybral za svojho nasledovníka práve E. Hegera, vzhľadom na jeho komunikačné schopnosti. „Vedel, že to nie je minister obrany Jaroslav Naď, ktorý je dominantným komunikačným lídrom, ale je to E. Heger, ktorý síce vie pekne rozprávať, no často sú to frázy, ktoré po určitom čase už človeku lezú na nervy," uzavrel politológ.

Ďalšie dôležité správy

Eduard Burda
Neprehliadnite

Burda: Neexistuje vyspelá krajina, ktorá má také vysoké trestné sadzby ako Slovensko