Záujem Američanov o trvalý pobyt v Európe stúpa – najmä medzi tými, ktorí sa obávajú vývoja po návrate Donalda Trumpa na politickú scénu. Realita však naráža na čoraz prísnejšie pravidlá jednotlivých členských štátov Európskej únie.

Taliansko a Írsko napríklad výrazne sprísňujú pravidlá udeľovania občianstva na základe pôvodu. Taliansko od marca povoľuje udelenie občianstva len osobám, ktoré majú talianskych rodičov alebo starých rodičov. Dovtedy postačoval dôkaz o predkoch žijúcich už od založenia moderného Talianska v roku 1861.

Súčasne sa zužuje priestor pre tzv. zlaté víza – teda možnosť získať pobyt výmenou za investíciu. Tento program zrušilo úplne Španielsko, zatiaľ čo Grécko a Portugalsko sprísnili jeho podmienky. Európsky súdny dvor navyše v apríli označil maltský systém „zlatých pasov“ za nelegálny.

Nové prekážky zavádza aj Veľká Británia, ktorá zvyšuje príjmové limity pre udelenie víz, obmedzuje nárok rodinných príslušníkov a komplikuje prístup k trvalému pobytu.

V reakcii na to rastie záujem o alternatívne cesty, ako sú víza pre digitálnych nomádov, investorov či dôchodcov. Podľa údajov poradenských spoločností sa dopyt po týchto formách pobytu v roku 2025 strojnásobil oproti záveru roka 2024.

Niektorí Američania zvažujú predčasný dôchodok, aby spĺňali podmienky. Iní, ako 43-ročná Jacqueline Ballone z Oregonu, využívajú prácu na diaľku a usádzajú sa v regiónoch ako talianska Umbria, cituje agentúra Bloomberg.

Motiváciou nie je len politická neistota, ale aj obavy o bezpečnosť a budúcnosť v Spojených štátoch. Právne kancelárie hlásia rekordný počet žiadostí o írsku štátnu príslušnosť – čoraz viac Američanov už nehľadá „plán B“, ale reálnu možnosť odísť.

Podľa platformy Glassdoor výrazne vzrástol aj záujem o prácu v Írsku a Portugalsku. Počet Američanov, ktorých zamestnali európske firmy, stúpol medzi januárom a aprílom o šestnásť percent.

Ďalšie dôležité správy

Roger Federer, ON
Neprehliadnite

Švajčiarska značka On valcuje trh. Má nakročené k tomu, aby dobehla Nike aj Adidas