Nedostatok lekárov a veľké množstvo pacientov bráni ambulanciám poskytovať komfortnú a adekvátnu zdravotnú starostlivosť. O tom, akým systémovým nedostatkom lekári v súkromných ambulanciách čelia porozprávala prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov Jaroslava Orosová a výkonná riaditeľka zväzu Naďa Trenčanská Bedušová.


Aký je v princíp financovania ambulancií?

J. Orosová: Ambulancia vždy vykazuje svoju činnosť zdravotnej poisťovni koncom každého mesiaca vo forme kódov. Každý výkon má svoj kód, ktorý je bodovo ohodnotený zo strany zdravotných poisťovní. Keď do ambulancie príde pacient, lekár ho ošetrí, urobí mu odbery, možno doplňujúce vyšetrenie a tak ďalej. Lekár každého pacienta v podstate poisťovni zakóduje. Niekedy ide aj o 15 kódov za jedného pacienta.

Nie je to časovo náročný systém?

J. Orosová: Je to pomerne časovo náročné a prirodzene tu vzniká chybovosť. Každá poisťovňa má totiž iný kód na rovnaké vyšetrenie. Na konci mesiaca lekár kódy zosumarizuje a pošle zdravotnej poisťovni na preplatenie. Zdravotná poisťovňa následne tieto dávky ambulancie vyhodnotí a pošle lekárom späť takzvaný chybový sumár.

Niečo ako opravná faktúra?

J. Orosová: Presne tak. Sú totiž určité kombinácie výkonov, ktoré niektoré poisťovne neuznávajú. Bežne sa stáva že opravná faktúra je o niekoľko sto eur nižšia ako tá, ktorú lekár poisťovni vystavil. Zdravotné poisťovne totiž podľa svojich revíznych pravidiel môžu rozhodnúť, že nebudú uznávať niektoré kombinácie výkonov napriek tomu, že ich lekár urobil a pacient ich potrebuje.

O aké úkony ide?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa