Parlament síce schválil upravený rozpočet na rok 2023, no napriek väčšiemu objemu financií pre zdravotníctvo zatiaľ nikto nevie, ako ich štát prerozdelí. Zväz ambulantných poskytovateľov sa preto obáva, že koalícia zvýšila rozpočet iba o tie financie, s ktorými po posledných rokovaniach na ministerstve zdravotníctva zástupcovia zdravotníkov počítali. Podľa zväzu stále nie je jasné, ako sa štát k prerozdeleniu schváleného rozpočtu pre zdravotníctvo postaví. Upravený rozpočet totiž zatiaľ zostáva veľkou neznámou. Viac v rozhovore prezradila prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov Jaroslava Orosová a výkonná riaditeľka zväzu Naďa Trenčanská Bedušová.

Na ministerstve zdravotníctva prebehlo v decembri stretnutie k otázke dofinancovania ambulantného sektora. Posunuli sa rokovania ku konkrétnemu riešeniu?

J. Orosová: Za toto stretnutie sme skutočne vďační, pretože bolo mimoriadne konštruktívne. Rokovania sa zúčastnili zástupcovia ambulantného sektora, polikliník a generálny riaditelia všetkých zdravotných poisťovní. Naše finančné požiadavky, ktoré sme žiadali a ktoré reflektujú infláciu a všetky výdavky boli vyčíslené na 550 miliónov. Zatiaľ čo pôvodný návrh štátneho rozpočtu ponúkal 90 miliónov eur.

N. T. Bedušová: Dá sa povedať, že po dlhom čase to bolo naozaj zmysluplné rokovanie, na ktorom sa zúčastnili všetky zainteresované strany. Veľkým krokom vpred bolo presné vyčíslenie našich požiadaviek, ktoré urobili zdravotné poisťovne.

Aký je teda výsledok posledných rokovaní s ministerstvom zdravotníctva?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa