V januári čaká Slovensko referendum, ktoré podľa odborníkov môže výrazne ovplyvniť politický systém na Slovensku. Politológ Jozef Lenč tvrdí, že pôjde o minimálne rovnako dôležité referendum ako to, ktoré Slovensko priviedlo do Európskej únie. Pokiaľ bude úspešné, text ústavy sa zmení a opozícia bude mať omnoho väčšiu silu vyvolať predčasné voľby.

„Pretože na schválenie uznesenia o skrátení volebného obdobia parlamentu bude stačiť 76 hlasov a nie 90, ako je tomu teraz,“ vysvetlil pre TREND J. Lenč. Práve takáto možnosť môže vyvolávať väčší tlak na každú budúcu vládnu koalíciu, aby si v parlamente udržala väčšinu. Inak jej môžu hroziť predčasne voľby.

Tarabovci ho chcú zrušiť

Nezaradení poslanci Tomáš Taraba, Štefan Kuffa a jeho syn Filip však predložili do parlamentu pozmeňovací návrh, podľa ktorého by prezidentka musela na návrh petičného parlamentného výboru už vyhlásené referendum zrušiť. Reagujú tak na situáciu, kedy by sa ústava pred konaním referenda zmenila vďaka návrhom v parlamente.  Tam je je totiž niekoľko návrhov poslancov, ktoré by umožnili volebné obdobie skrátiť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa