Písal sa 20. december 1999, keď Vladimír Putin nečakane navštívil vysokých predstaviteľov Federálnej bezpečnostnej služby (FSB, nástupca KGB) v jej sídle v Lubjanke neďaleko Červeného námestia v Moskve. Bolo to pri príležitosti sviatku ruských bezpečnostných služieb. „Úloha infiltrovať najvyššiu úroveň vlády je splnená,“ vtipkoval vtedy 47-ročný V. Putin ešte v pozícii ruského premiéra. V FSB mal hodnosť podplukovníka, pred vstupom na vysoké politické pozície slúžil v KGB.

O necelé dva týždne od tejto návštevy sa stal prezidentom. Okamžite si uvedomil, že musí pracovať na posilnení štátu, lebo čelil chaosu postsovietskeho kapitalizmu a nestabilnej demokratizácii. Na dosiahnutie cieľa považoval za potrebné premeniť bezpečnostné služby na svoj obraz. To znamenalo vytlačiť vysoko postavené osobnosti, ktoré dominovali a dosadiť vlastných ľudí, ktorých môže kontrolovať, a tak si upevňovať moc.

K úplnému prevzatiu moci novou bezpečnosťou došlo až vo februári 2022, keď V. Putin vydal rozkaz uznať nezávislosť samozvaných republík Donecka a Luhanska a keď už o pár dní neskôr poslal na Ukrajinu ruských vojakov.

Zaslepení mocní

V prvých dňoch vojny sa väčšina vetiev bezpečnostnej mašinérie ruského štátu zdala byť zaslepená Putinovým odhodlaním zbaviť Ukrajinu nacistov a krajinu demilitarizovať. Najskôr sa niektorí prominentní predstavitelia nesmelo odvážili pochybovať o múdrosti tohto rozhodnutia.

Avšak v nasledujúcich týždňoch sa zjednotili v postoji Kremľa. Nesúhlas sa stal trestným činom a jednotlivci, ktorí kedysi mali rozhodovaciu moc – aj keď ohraničenú – sa ocitli ako rukojemníci inštitúcií, ktorých jediným cieľom je bezpečnosť a kontrola (všemocného Ruska). To, čo sa stalo, je v podstate prevrat FSB proti FSB, uvádza Nina Chruščovová na webe foreignaffair.com: „Rusko bolo kedysi štátom ovládaným bezpečnostnými zložkami, ale teraz sa štátom stala anonymná bezpečnostná byrokracia, na ktorej vrchole sedí Putin.“

Svedomitý výber

Ruský prezident si veľmi svedomito vyberal jednotlivcov, ktorí sa stali manažérmi, respektíve fakticky strážcami majetku kontrolovaného štátom. Mnohí boli z Putinovho rodného Leningradu (Petrohradu) a väčšina slúžila po jeho boku v KGB. Na korporátnej strane sú to Igor Sečin (Rosnefť), Sergej Chemezov (Rostec) a Alexey Miller (Gazprom), kým záležitosti ochrany štátu majú na starosti Nikolaj Patrušev (tajomník Bezpečnostnej rady), Alexander Bortnikov (riaditeľ FSB), Sergej Naryškin (riaditeľ zahraničnej spravodajskej služby) a Alexander Bastrykin (šéf vyšetrovacieho výboru).

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa