Západ posiela Ukrajine v boji proti ruskému agresorovi najrôznejšie zbrane od armádnych dronov cez systémy na detekciu náletov až po protitankové rakety. Nič však nebolo vo vojne na Ukrajine dôležitejšie ako delostrelectvo, dokonca je pravdepodobné, že v najbližších týždňoch bude ešte významnejšie, upozorňuje The Economist.

Poradca generála Valerija Zalužného, vrchného veliteľa Ukrajiny, nedávno vysvetlil, ako delostrelecké sily zastavili ruský postup na Kyjev. „Protitankové strely Rusov sa spomalili, ale zabilo ich naše delostrelectvo. To bolo to, čo zlomilo ich jednotky,“ povedal. V aktuálnych bojoch na južnej a východnej Ukrajine, ktoré sú oveľa intenzívnejšie, je delostrelectvo ešte dôležitejšie.

Veľké plochy pod paľbou

Základná myšlienka delostrelectva je dosť jednoduchá. Pušky, ktoré nesú vojaci a zbrane namontované na tankoch sú dobré na priamu paľbu. Okamžite zasahujú predmety, ktoré vidia. Delostrelectvo však vykrýva aj nepriamu paľbu, čo znamená, že cieľ môže ležať na druhej strane kopca, dokonca aj desiatky kilometrov ďaleko. Zahŕňa všetko od kompaktných mínometov až po 30-tonové delá na pásoch, ktoré sú schopné zasypať ničivou paľbou aj veľké plochy. Bolo to delostrelectvo, ktoré prinieslo väčšinu obetí už v prvej svetovej vojne.

Pomáha aj Ukrajincom v 21. storočí mať prevahu nad Rusmi. Nedávna správa Jacka Watlinga a Nicka Reynoldsa z Royal United Services Institute (RUSI) popisuje, ako sa Ukrajine darí obrátiť vývoj vo vlastný prospech.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa