Nemecký kancelár Olaf Scholz ani dva a pol mesiaca od začiatku ruskej vojenskej ofenzívy na Ukrajine nezaznamenal zmenu v postoji ruského prezidenta Vladimira Putina. Scholz to povedal v rozhovore pre spravodajský portál t-online, ktorý zverejnili v sobotu. Informovala o tom agentúra DPA.

Pritom je podľa nemeckého kancelára jasné, že Rusko nedosiahlo žiaden zo svojich počiatočne určených vojenských cieľov. Ukrajina ovládnutá nebola, naopak, bránila sa s veľkou dávkou zručnosti, odvahy a sebaobetovania, dodal.

„Severoatlantická aliancia sa nestiahla, naopak posilnila svoje jednotky na východnom krídle. Aliancia bude ešte silnejšia, keď k nej pristúpia Fínsko a Švédsko," pripomenul Scholz.

Ruská armáda utrpela škody

Samotná ruská armáda podľa neho utrpela značné škody; ďaleko väčšie, než počas desať rokov trvajúcej sovietskej vojenskej kampane v Afganistane.

„Pomaly by malo byť Putinovi jasné, že východisko z tejto situácie vedie jedine po dohode s Ukrajinou," podotkol nemecký kancelár s tým, že takáto dohoda nemôže byť mierom nadiktovaným zo strany Ruska.

Telefonát s Putinom

Scholz, ktorý v piatok absolvoval viac než hodinový telefonát s Putinom, zároveň opätovne prisľúbil Ukrajine ďalšiu podporu, akou sú dodávky zbraní, píše DPA. „Áno, budeme pokračovať. Aj v sankciách. Pretože naším cieľom je, aby sa ruský pokus o inváziu zlyhal. To je meradlom pre naše konanie," uviedol.

„Za Putinov šialený nápad zväčšiť ruské impérium platí práve Rusko i celý svet veľmi vysokú cenu," podotkol Scholz. Ako upozornil, mnohé krajiny trpia výpadkom Ukrajiny ako jedného z hlavných dodávateľov obilia. „Tu ide o ozajstný hlad - nie o to, či je na regáloch supermarketov dostatok slnečnicového oleja, ako u nás," pripomenul nemecký kancelár.

Ďalšie dôležité správy

PK 10 Ankara - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odpovedá na otázky novinárov počas stretnutia s izraelským prezidentom Isaacom Herzogom v Ankare 9. marca 2022. FOTO TASR/AP

Turkish President Recep Tayyip Erdogan listens to Israel's President Isaac Herzog during a joint news conference, in Ankara, Turkey, Wednesday, March 9, 2022. Israeli President Isaac Herzog arrived in Turkey Wednesday for talks with President Recep Tayyip Erdogan, becoming the first leader from Israel to visit in 14 ye
Neprehliadnite

Erdogan tvrdí, že rozšíriť NATO o Fínsko a Švédsko by bola chyba