Po niekoľkotýždňových lámaniach rekordov si akcie na Wall Street urobili pauzu. V prvej polovici tohto týždňa všetky hlavné akciové indexy klesali. Spôsobili to najmä slabšie dáta z retailového amerického trhu za júl, ale aj zverejnenie takzvaných „Minutes“ čo je záznam z rokovania americkej centrálnej banky (Fed).

Zasadanie guvernérov Fedu ukázalo, že väčšina z nich je spokojná s oživovaním ekonomiky a je ochotná podporiť uťahovanie uvoľnenej menovej politiky už na konci tohto roka. Na trhu sa špekuluje, že prvé znižovanie objemu výkupov dlhopisov by mohlo prísť už v decembri.

Víťazi a porazení na burze
Neprehliadnite

Top vo financiách: Akcie prerážajú stropy, Robinhood je na hojdačke a Česi zaťahujú brzdu

Na druhej strane, trhy sa obávajú, že s oživovaním ekonomiky to nebude také jednoznačné, keďže delta variant koronavírusu sa začína šíriť vo viacerých krajinách sveta vo väčšej miere. Podľa analytikov delta oslabila aj dôveru amerických spotrebiteľov. Čerstvé dáta o tržbách z retailu v USA v júli klesli o 1,1 percenta po tom, čo niekoľko mesiacov rástli. Aj preto analytici predpovedajú jesennú volatilitu na finančných trhoch.

Robinhood hlási veľkú stratu

Populárna obchodná platforma Robinhood oznámila viac ako dvojnásobný nárast tržieb v druhom kvartáli, lenže aj viac ako polmiliardovú stratu. Tá vznikla na začiatku roka, keď firma potrebovala dodatočný kapitál. Jej akcie sa prepadli o viac ako 10 percent na 44 dolárov.

Online aplikáciu však využíva stále viac zákazníkov. V druhom štvrťroku ich bolo 14,2 miliónov a firma na poplatkoch z ich obchodovania zarobila 233 miliónov dolárov. Robinhood sa síce prezentuje, že poplatky neúčtuje, ale príjmy má od firiem s vysokofrekvenčným obchodovaním, kam firma posiela peniaze od jej zákazníkov. Tí obchodujú najmä s kryptomenami, ale už klesá záujem o meme akcie, ktoré boli populárne na začiatku roka.

Robinhood však predpokladaná, že v treťom kvartáli sa mu tržby aj počet používateľov znížia, lebo v lete sa menej obchoduje.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa