Populárna platforma pre obchodníkov Robinhood dnes vstúpila na Wall Street cez prvotnú emisiu akcií (IPO). Bol to najviac očakávaný vstup na burzu v tomto roku. Od investorov chcela firma pôvodne získať viac než 2,3 miliardy dolárov, napokon výsledna suma bola o niečo nižšia 2,1 miliardy dolárov. Ponúkla im 55 miliónov akcií.

Ich cena sa mala pôvodne pohybovať niekde v pásme od 38 dolárov až po 42 dolárov. Napokon firma určila jej vstupnú cenu na tej nižšej hodnote. To naznačuje, že predbežný dopyt po jej akciách nebol taký aký očakávala. Pri cene 38 dolárov za akciu sa jej trhová kapitalizácia odhaduje na 31,7 miliárd dolárov.

Lenže v prvý deň na burze v New Yorku bol pre spoločnosť sklamaním.  Cena akcií spadla o viac ako osem percent  pod uvádzaciu hodnotu. Obchodovala sa za necelých 35 dolárov.  Analytici pokles ceny vysvetľujú tým, že firma nezaujala drobných investorov, tak ako predpokladala.

Robinhood
Neprehliadnite

Robinhood získal predajom akcií 2,1 miliardy dolárov

Kontrola nad firmou

Firma, ktorá sa preslávila najmä ponukou lacného obchodovania pre drobných investorov, sa totiž zaviazala až 35 percent akcií predať práve im. Zakladatelia spoločnosti Vlad Tenev a Baiju Bhatt by mali mať spolu akcie v hodnote až päť miliárd dolárov, čo je menej ako 20 percent. Vstupom na burzu sa tak stanú miliardármi.

Napriek menšine si ponechajú vo firme väčšinu hlasovacích práv. To sa nemusí páčiť veľkým inštitucionálnym investorom, ktorí by radi hovorili do budúceho smerovania obchodnej platformy. Najväčší investor Index Venture by mal získať akcie v sume 3,2 miliardy dolárov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa