Kto bol cez pandémiu zavretý doma, stále používal mobil, počítač, cloudové služby či online rozhovory. Všetky tieto tovary a služby ponúka trojica amerických IT firiem- Apple, Alphabet a Microsoft. Keď sa ekonomika začala na jar otvárať ich zákazníci využívali ich služby ešte viac. A to sa prejavilo na ich hospodárskych výsledkoch za druhý kvartál.

Harley-Davidson
Neprehliadnite

Top vo financiách: Akcie opäť rastú napriek obavám z delty a Harley-Davidson ide proti prúdu

Technologickí giganti zarábajú vo veľkom

Všetky spomínané technologické giganty zarobili od apríla do júna slušné sumy v desiatkach miliárd dolárov. Kombinovaný zisk troch spoločností sa za posledný rok takmer zdvojnásobil. V druhom kvartáli dosiahol úroveň 56,8 miliardy dolárov. Výrazne vzrástol dokonca aj voči očakávaniu analytikov z Wall Street, a to o 30 percent.

Len na ilustráciu. Predaje iPhonov a cloudového riešenia Azure od Microsoftu vzrástli o 50 percent. Reklamné príjmy Googlu dokonca o 69 percent oproti predchádzajúcemu roku.

Napriek tomu, ich akcie reagovali na oslnivé výsledky iba mierne. Amazonu sa dokonca cena akcií prepadla, hoci ohlásil 50-percentný nárast zisku a tržby sa jej zvýšili o 27 percent. Spôsobila to informácia, že jeho online predaje spomalili rast iba o 15 percent.

Celkovo sa technologický index Nasdaq Composite prepadol o 1,2 percenta, čo bol najväčší pokles od mája. Dôvodom je, že investori už dopredu počítali s výbornými výsledkami a reagovali menším výberom ziskov.

Čínske vzdelávacie firmy strácajú lesk

Americkí, ale aj čínski investori zažívajú, čo to je nepredvídateľné riziko vplyvu štátu na trh. Čínska vláda sa rozhodla, že zreguluje sľubne sa rozbiehajúci biznis s online súkromným doučovaním. V záujme nižších cien pre viac ľudí komunistickí lídri zakázali týmto firmám vytvárať zisky cez predaj online kurzov. Majú sa zmeniť na neziskové organizácie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa