Zisk bankového sektora na Slovensku ku koncu novembra tohto roku dosiahol hodnotu 677,7 milióna eur. Bankový sektor tak smeruje k zisku výrazne nad hranicou 700 miliónov eur. Túto hranicu dokázal prekonať v roku 2016, keď sa jeho zisk vyšplhal na takmer 742 miliónov eur. Ku koncu novembra toho roku bol ale 634,6 milióna eur, teda výrazne menej ako v novembri roku 2021. Ku koncu novembra 2020 dokázal sektor vygenerovať zisk necelých 423 miliónov eur, rok predtým to bolo 595 miliónov eur.

Biela noc v poňatí NBS.
Neprehliadnite

S infláciou je to horšie ako sa zdalo. Bude prudšia a môže trvať dlhšie

Koniec odvodu stále výrazne cítiť

Dôležitú úlohu v tomto prípade zohráva zrušený bankový odvod, ktorý banky platili od roku 2020 a odvíjal sa od výšky pasív. Za celý rok 2017 bankové domy poslali štátu viac ako 127 miliónov eur vo forme bankového odvodu. Banky by teda v roku 2017 stále zarábali výrazne viac, keby vtedy boli na trhu legislatívne podmienky podobné súčasným.

Samotné banky ale blížiaci sa koncoročný hospodársky výsledok príliš oslavovať nebudú. Bankový sektor sa totiž výrazne zväčšuje, no jeho ziskovosť stúpa pomalšie. To znamená, že pomyselný stroj na peniaze je menej efektívny. Pre porovnanie – ku koncu novembra 2017 bola bilančná suma bankového sektora zhruba 75,5 miliardy eur a ku koncu novembra tohto roku sa pohybovala na úrovni takmer 105 miliárd eur. Banky teda na dosiahnutie jedného eura zisku musia napríklad poskytnúť vyšší objem úverov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa