Európsky akciový trh má v roku 2021 svojich víťazov aj porazených. Darilo sa finančnému sektoru, keďže pandémia nespôsobila prudký nárast nesplácaných úverov. Naopak, firmy, ktoré zjednodušujú život ľudí vo fyzickej izolácii, majú za sebou horší rok. Nedokázali nadviazať na priaznivý rok 2020, keď dosahovali výrazné nárasty. Príliš sa nedarilo ani firmám, ktoré na trh iba vstúpili.

Biela noc v poňatí NBS.
Neprehliadnite

S infláciou je to horšie ako sa zdalo. Bude prudšia a môže trvať dlhšie

Banky sú víťazi

Víťazmi na akciových trhoch v Európe sú v roku 2021 jednoznačne banky. V tomto roku patrí tento sektor k najvýkonnejším v rámci indexu Stoxx 600. Od začiatku tohto roka si tieto tituly pripísali celkovo zhruba 34 percent. Výkonnejšie boli už len technologické tituly, ktoré si pripísali od začiatku roka zhruba 34,7 percenta.

Bankový sektor v súčasnosti podporujú okrem iného aj očakávania, že úrokové sadzby budú postupne stúpať. Pre komerčné banky by to mohlo znamenať, že bude jednoduchšie zarábať napríklad na poskytovaní úverov. Náznaky sprísňovania svojej politiky už posiela britská centrálna banka, rovnako americký Federálny rezervný systém. S nákupom aktív pomaly prestáva aj Európska centrálna banka, hoci zvyšovanie úrokových sadzieb v eurozóne je stále v nedohľadne.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa