Národná banka Slovenska opäť avizuje prudké zdražovanie. Miera inflácie by sa v budúcom roku mala dostať až na sedem percent. V priemere by mala byť niekde okolo šiestich percent, priemer za končiaci sa rok 2020 je vo výške troch percent. Prudký nárast spotrebiteľských cien, ktorý už nastal, sa tak v najbližších mesiacoch ešte zosilní.

KK1 Štrasburg - Na archívnej snímkez 11. februára 2020 šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová v Štrasburgu. Európa musí urýchlene začať distribuovať peniaze na podporu novým koronavírusom zasiahnutých ekonomík zo svojho fondu obnovy a mala by začať diskutovať o vytvorení stáleho fiškálneho nástroja. Povedala to šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová. FOTO TASR/AP
FILE - In this Tuesday Feb. 11, 2020 file photo, Christine Lagarde president of the ECB looks
Neprehliadnite

V eurozóne je zvyšovanie sadzieb stále ďaleko. V USA už majú konkrétny plán

„Postupne by sa mali ceny vstupov a komodít stabilizovať a nárast cien by mal zvoľňovať. Do konca budúceho roka by inflácia mala klesnúť k štyrom percentám a následne ďalej spomaľovať k približne dvojpercentnému tempu v roku 2024,“ upozorňuje NBS. V porovnaní s predchádzajúcou prognózou sa zmenilo najmä to, že samotná centrálna banka už pripúšťa, že rast cien by mohol byť trvalejší.

Potraviny aj energie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa