Privátne bankovníctvo čoraz viac ovláda digitalizácia, trendom je aj zodpovedné podnikanie. Časy, keď sa solventní klienti stretávali s bankármi výlučne osobne, sú dávno preč a to sa ani v budúcnosti nezmení. Pandémia definitívne ukotvila online služby aj v takom tradičnom a konzervatívnom odvetví, akým je privátne bankovníctvo. Aj táto oblasť sa pod vplyvom trendov mení a Slovensko v tomto smere nie je žiadnou výnimkou.

Žijeme v ilúzii o odolnom raste

Akciové trhy dávno prekonali úrovne spred pandémie, no samotní privátni bankári sú opatrní. Blíži sa totiž obdobie, keď sa časy neustáleho rastu trhov skončia.

„Nie je problém akcie nakúpiť, ale následne prijímať rozhodnutia, či tieto akcie v portfóliu naďalej držať alebo ich predať, alebo pozíciu zvýšiť. A toto nezvládne každý individuálny investor, preto je kľúčové poskytnúť klientom službu profesionálnej a aktívnej správy portfólia, najmä akciových investícií. Uplynulé tri roky však boli, pokiaľ ide o rast akciových trhov, bezprecedentné a neopakovateľné, keď napriek neistote súvisiacej s pandémiou väčšina akciových titulov rástla, mnohé dokonca dvojciferne,“ hovorí riaditeľ odboru privátneho bankovníctva spoločnosti Privatbanka Marek Benčat.

S veľkým zjednodušením sa dá povedať, že je ťažké hľadať akcie, ktoré by nerástli. Ukazuje to aj vývoj hodnoty indexu Nasdaq. Z údajov VÚB vyplýva, že objem spravovaných aktív privátnych klientov sa od začiatku pandémie posilnil o šestnásť percent. Nárast hodnoty spravovaných aktív evidujú aj ďalšie oslovené banky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa